Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Za nami VII Piknik Energetyczny!

Za nami VII Piknik Energetyczny!

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on niedziela, 7 sierpnia 2016 | 21:51

Już po raz siódmy po pięcioletniej przerwie odbyła się w Żyrardowie impreza edukacyjno -wystawiennicza, której organizatorami było Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji oraz Fundacja Ochrony Środowiska Miasta Żyrardowa i okolic. Patronat nad Piknikiem objął Prezydent miasta Żyrardowa , Przesłaniem VII Pikniku jest dewiza  „Życie jest energią – szanuj energię”. Jednym z elementów Pikniku było dwudniowe seminarium p.t. „OZE – w trosce o środowisko” zorganizowane w zabytkowym budynku przy ul. Żakardowej – w  Sklepie Wokulskiego . Wśród wykładowców seminarium  byli Dagmara Pociej z Urzędu Miasta w Żyrardowie przedstawiając stan realizacji programu ograniczania niskiej emisji na przykładzie Miasta Żyrardowa; Anna Jagoda Siegmund – członek zarządu PRCP, przedstawiając obowiązki przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska; Michał Jan Cichy - Prezes SPRCP, zapoznając uczestników z działaniami stowarzyszenia w zakresie edukacji ekologicznej oraz dobrowolnych zobowiązań ekologicznych wg strategii CP a także zachęcając do udziału w Akademii Zrównoważonej Produkcji; Adrian Małachowski – Dyrektor ds. OZE z Fundacji Polski Kongres Gospodarczy - Finansowanie inwestycji w dziedzinie ochrony klimatu w odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych; Adam Lemiesz-Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa przestawiając przedsięwzięcia z zakresu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej (szkoły powiatowe) oraz programy edukacyjne z zakresu ekologii realizowane w ponadgimnazjalnych szkołach powiatowych; Krzysztof Zawadzki – Dyrektor Wydziału Środowiska w Starostwie - Wykorzystanie energii geotermalnej w gospodarstwach domowych na przykładzie Islandii;  Andrzej Rakszewski – Prezes FOŚ - Wykorzystanie Małych Elektrowni Wodnych w skali małej rzeki na przykładzie rzeki Pisi Gągoliny; przedstawiciele wystawców z tematami: Poprawa bilansu energetycznego domu poprzez zastosowanie instalacji fotowoltaicznych i małych elektrowni wiatrowych oraz Monitoring zużycia energii w gospodarstwie domowym jako działanie na rzecz ochrony klimatu, inteligentne systemy energetyczne.

W Pikniku uczestniczyło 30 wystawców branżowych przedstawiając firmy posiadające w swej ofercie towary i usługi przyjazne środowisku, promujące rozwój technologiczny z poszanowaniem energii, nawiązujące do tradycyjnych form wytwarzania i użytkowania, ale także naturalną i tradycyjną żywność (miody, sery, powidła z buraków). Swoje stoiska miały również szkoły promujące i wykonujące degustację zdrowej żywności.

Wśród atrakcji były również samochody elektryczne, które cieszyły się dużą popularnością zwiedzających i innych wystawców.

Tradycją Pikników Energetycznych w Żyrardowie jest przyjmowanie nowych sygnatariuszy Międzynarodowej Deklaracji Czystszej Produkcji i deklaracji poparcia i realizacji 10 zasad UN Global Compact. Podczas VII Pikniku dokumenty te podpisały:
  • Zespół Szkół Nr 2 w Żyrardowie, szkoła ta realizuje projekty z zakresu ekologii , a od września rozpoczyna dwuletni projekt Eko Transport i Eko żywienie
  • Liceum Ogólnokształcące w Mszczonowie, które od września uruchamia nowy kierunek o profilu ochrona środowiska z elementami odnawialnych źródeł energii.
Całość pikniku uświetniły zespoły: „Zawołany skład weselny”;  Teren C.  oraz  Sunshine Rockers. Była to kolejna udana impreza w Żyrardowie.
Opracowała:
Krystyna Lenarczyk
Sekretarz Stowarzyszenia Polski Ruch CP
Prezes Oddziału Mazowieckiego
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz