Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Czystsza Produkcja na międzynarodowej konferencji o Gospodarce Obiegu Zamkniętego

Czystsza Produkcja na międzynarodowej konferencji o Gospodarce Obiegu Zamkniętego

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on sobota, 26 listopada 2016 | 21:02


23 listopada 2016 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja zatytułowana "W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego - wyzwania i szanse".

Spotkanie zostało zorganizowane w Centrum Olimpijskim w Warszawie, przez Koalicję na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego "rECOnomy", pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Ambasady Szwecji. Konferencja, w której wzięło udział ponad 100 osób, była m.in. transmitowana on-line przez Internet. Nasze Stowarzyszenie reprezentowała pięcioosobowa grupa członków Zarządu Głównego (Prezes Zarządu - Michał Jan Cichy, Wiceprezes - Anna Wójcik, Członkowie Zarządu: Anna Jagoda-Siegmund, Marian Stani, Marek Wasilewski).

W czterech sesjach konferencji wzięło udział wielu znakomitych prelegentów i gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego, firm konsultingowych, organizacji pozarządowych (w tym naszego Stowarzyszenia), instytutów i uczelni.

Zaprezentowane zostały doświadczenia różnych krajów europejskich w zakresie wdrażania circular economy, w tym m.in. rozwoju i wdrażania praktycznych modeli biznesowych. Przedstawiona została też pierwsza na świecie "mapa drogowa" dla rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego - opracowana dla Finlandii.
W imieniu Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji wystąpił Prezes Zarządu - Michał Jan Cichy, przedstawiając prezentację zatytułowaną "Idea gospodarki obiegu zamkniętego w Polskim Ruchu Czystszej Produkcji". Była to okazja dla ramowego pokazania dorobku Stowarzyszenia w dziedzinie zamykania obiegów materiałowych, poprzez działania promocyjne i wdrożeniowe, na czele z Akademią Zrównoważonej Produkcji - a także do omówienia konkretnych przykładów wdrożeń działań z zakresu circular economy w przedsiębiorstwach realizujących strategię CP, wraz z pokazaniem uzyskanych dzięki tym działaniom efektów. Nie zabrakło też informacji o "liście najlepszych" - czyli Polskim Rejestrze Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości, a także krótkiego omówienia zaleceń dla dalszego rozwoju naszych działań.

Jedna z sesji obejmowała dyskusję przy stolikach tematycznych, gdzie rozmowy toczyły się wokół sześciu zagadnień podstawowych dla idei circular economy, tj. regeneracji, współdzielenia, optymalizacji, zamykania obiegu, wirtualizacji i wymiany.

Konferencji towarzyszyły kreatywne warsztaty z twórczego upcyclingu (tj. wytwarzania przedmiotów codziennego użytku - z odpadów) oraz ekspozycja produktów powstających z odpadów, wśród których można było znaleźć m.in. biżuterię, torebki i torby oraz inne sprzęty codziennego użytku (kieliszki, meble) itp.

Konferencja dostarczyła wielu ciekawych informacji oraz inspiracji do dalszych działań. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Pobierz prezentację Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji

Zobacz fotoreportaż z konferencji:

Uczestnicy Konferencji
Uczestnicy Konferencji

Otwarcie konferencji - prof. Bolesław Rok (ALK) i dr Agnieszka Sznyk (IIG)
Otwarcie konferencji - prof. Bolesław Rok (ALK) i dr Agnieszka Sznyk (IIG)

Wykład inauguracyjny: Dr Hugo-Maria Schally, kierownik działu w Dyrekcji Generalnej „Środowisko” Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za koordynację kontynuacji nowego pakietu UE dot. gospodarki obiegu zamkniętego.
Wykład inauguracyjny: Dr Hugo-Maria Schally, kierownik działu w Dyrekcji Generalnej „Środowisko” Komisji Europejskiej, odpowiedzialny za koordynację kontynuacji nowego pakietu UE dot. gospodarki obiegu zamkniętego.

Stowarzyszanie Polski Ruch CP silnie reprezentowane na Konferencji :) Od lewej: Marian Stani, Anna Jagoda-Siegmund, Michał Jan Cichy; po prawej: Marek Wasilewski.


Prezentacja Stowarzyszenia Polski Ruch CP - Prezes Zarządu, Michał Jan Cichy
Prezentacja Stowarzyszenia Polski Ruch CP - Prezes Zarządu, Michał Jan Cichy

W czasie naszej prezentacji pokazaliśmy m.in. przykłady działań zgodnych z ideą gospodarki obiegu zamkniętego, pochodzące z firm biorących udział w Ruchu CP
W czasie naszej prezentacji pokazaliśmy m.in. przykłady działań zgodnych z ideą gospodarki obiegu zamkniętego, pochodzące z firm biorących udział w Ruchu CP

Nasza prelekcja zainteresowała m.in. przedstawiciela Komisji Europejskiej
Nasza prelekcja zainteresowała m.in. przedstawiciela Komisji Europejskiej.
Na zdjęciu, od lewej: Hugo-Maria Schally, Michał Jan Cichy

Praca grupowa - stoliki tematyczne
Praca grupowa - stoliki tematyczne.
Przy stoliku m.in.: reprezentanci Zarządu naszego Stowarzyszenia: Anna Wójcik, Anna Jagoda-Siegmund, Marian Stani, Marek Wasilewski

Warsztaty kreatywnego upcyclingu
Warsztaty kreatywnego upcyclingu

 Poniżej prezentujemy też kilka zdjęć z ekspozycji produktów użytkowych wytwarzanych z odpadów (upcycling):

Przedmioty wykonane z odpadów (upcycling)

Przedmioty wykonane z odpadów (upcycling)

Przedmioty wykonane z odpadów (upcycling)Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz