Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , » Zakończył się II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Energetyce Odnawialnej - pod naszym patronatem

Zakończył się II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Energetyce Odnawialnej - pod naszym patronatem

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on sobota, 8 kwietnia 2017 | 21:09

Zadanie laboratoryjne
Fot.: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu


W dniach 4-5 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu odbył się etap centralny II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej. Do rywalizacji stanęło 17 uczniów z 14 placówek.
Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test złożony z 20 pytań – mieli na to 30 minut. Z kolei zadanie laboratoryjne (czas na zadanie 30 minut) polegało na montażu stanowiska jak na zdjęciu powyżej.

Kolejny etap zadania laboratoryjnego to pomiar napięcia i natężenia prądu generowanego przez turbinę wiatrową w zależności od kąta ustawienia turbiny względem strugi wiatru.
Po dokonanych pomiarach uczestnicy musieli policzyć moc generowaną przez turbinę wiatrową oraz narysować wykres mocy w funkcji cosinusa kąta zawartego pomiędzy osią turbiny a strugą powietrza. Ostatnia część zadania polegała na odpowiedzi na dwa pytania dotyczące regulacji mocy w prawdziwych siłowniach wiatrowych. W momencie, gdy uczniowie zmagali się z zadaniami, opiekunowie wysłuchali wykładu dr inż. Andrzeja Tatarka na temat energetyki jądrowej. Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie mieli zagwarantowany bezpłatny nocleg i wyżywienie.


Do części trzeciej, która odbyła się 5 kwietnia 2017 r., awansowało pięciu najlepszych (o piąte miejsce toczyła się dogrywka). Finałowe zadanie związane było z pompą ciepła typu split. Na jego wykonanie uczniowie mieli 50 minut. Uczestnicy musieli wskazać główne elementy pompy ciepła oraz opowiedzieć gdzie jest oddawane i gdzie jest pobierane ciepło. Następnie mieli oni za zadanie narysować schemat układu z natury. Kolejnym etapem był pomiar mocy pobieranej przez urządzenie za pomocą miernika cęgowego. Następnie uczniowie musieli określić jaką moc grzewczą generuje urządzenie – do tego celu musieli użyć anemometru cyfrowego, termometru, przymiaru kreskowego. Mając te dane, należało następnie policzyć współczynnik COP pompy ciepła. Na koniec uczniowie musieli wskazać źródła ewentualnych zakłóceń pomiarów. Klasyfikacja końcowa po części trzeciej wyglądała następująco:
  1. Karnówka Paweł - Zespół Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego
  2. Zeremba Szymon - Zespół Szkół Zawodowych z Gostynia
  3. Sobczyk Dariusz - Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji z Krakowa
  4. Rechnio Rafał - Zespół Szkół im. H. i K. Gnoińskich z Siennicy
  5. Piłasiewicz Bartosz - Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych z Białegostoku

Pierwsza piątka otrzymała upominki od Starosty Sieradzkiego oraz firmy Viessmann. Zwycięzca otrzymał laptop, który ufundowała firma Tinby. Nagrodą za drugie miejsce był tablet ufundowany przez Starostę Sieradzkiego. Natomiast fundatorem trzeciej nagrody była firma EkoTechnology – dysk zewnętrzny i power bank. Dodatkowo Konkurs wsparli finansowo: Hewalex (nagrody dla zwycięzców etapów okręgowych – bon Sodexo 200 zł), Galmet (sfinansowanie noclegu i wyżywienia), Tweetop (udostępnienie pompy ciepła) oraz Viessmann (pokrycie pozostałych kosztów organizacji Konkursu). 

Wszystkim Uczestnikom, a w szczególności zdobywcom czołowych miejsc, serdecznie gratulujemy!

Źródło:
Sprawozdanie z II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu
Fotoreportaż z finału II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej
(fot.: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Sieradzu)

Dzień I:


Dzień II:
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz