Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , » Za nami I Zjazd Akademii Czystszej Produkcji w Warszawie. Ostatnia szansa, aby dołączyć!

Za nami I Zjazd Akademii Czystszej Produkcji w Warszawie. Ostatnia szansa, aby dołączyć!

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on poniedziałek, 25 września 2017 | 22:11W dniach 19-20 września 2017 r. w siedzibie Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie odbył się I Zjazd 46. Edycji Akademii Czystszej Produkcji (a zarazem pierwszej pod nową nazwą). Cieszy nas fakt, że grupa liczy sobie aż 16 Osób. Uczestnicy wywodzą się z różnych branż przemysłu, usług z zakresu ochrony i inżynierii środowiska, instytutów. Wśród nich są reprezentanci firm Polpharma Starogard , UNIBEP Bielsk Podlaski, AQUANET Poznań, DAG GPS, Kegar Kępice, Dystrybucja Żywności Ekologicznej Przejma, EcoProgres Warszawa, dwóch instytutów: Instytutu Tele- i Radiotechnicznego oraz Instytut Inwestycji Ochrony Środowiska (Suwałki) , Politechniki Śląskiej oraz 1 uczestnik indywidualny. Uczestnicy są ambitni i chętni do działania. Mamy nadzieję na opracowanie i wdrożenie, w ramach obecnej Akademii, co najmniej 10 Projektów Czystszej Produkcji.

Zgodnie z propozycją Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch CP oraz głosami ze strony uczestników Akademii, zmieniliśmy nazwę z „Akademia Zrównoważonej Produkcji” na „Akademia Czystszej Produkcji” – aktualnie trwa rebranding związany z tą zmianą.

Wśród tematów poruszonych podczas dwudniowego pierwszego Zjazdu znalazły się:
 • Polityka Ochrony Środowiska, polityka klimatyczna, strategia odpowiedzialnego rozwoju (SOR);
 • Realizacja zasady redukcji zanieczyszczeń u źródła - Czystsza Produkcja jako strategia ochrony środowiska. Program CP;
 • Polski Rejestr Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości, DZE CP – udział, raportowanie;
 • Prawo ochrony środowiska – podstawowe obowiązki i wymagania dla przedsiębiorców;
 • Gospodarka o Obiegu Zamkniętym w Unii Europejskiej i w Polsce (połączona z dyskusją na temat sposobów przekonywania konsumentów do GOZ, stanowiącej wstęp do naszego udziału w jednym z paneli kongresu ochrony środowiska ENVICON)
 • Procedura Minimalizacji Odpadów;
 • Zasady przeprowadzania efektywnego przeglądu wstępnego i audytu CP;
 • Procedura organizacji i projektowania CP w zakładach , samorządach;
 • Pozyskanie zgody kierownictwa i wybór zespołu projektowego;
 • Generowanie i wybór opcji do realizacji;
 • Przykład projektu CP zgodnie z procedurą minimalizacji odpadów.

Zajęcia były prowadzone przez: Michała Jana Cichego, Krystynę Lenarczyk, Annę Wójcik, Mariana Stani, Jerzego Lenika, Mieczysława Zychorę oraz Kazimierza Maniosa (Ekspertów Czystszej Produkcji) oraz Annę Rozkosz.

Już w październiku uczestnikom Akademii zostaną przydzieleni konsultanci , którzy odwiedzą uczestników w ich firmach oraz spotkają się z osobami zarządzającymi. Kolejny, drugi Zjazd Akademii Czystszej Produkcji planujemy w trzecim tygodniu listopada.

Opracowała:
Krystyna Lenarczyk
Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Polski Ruch CP, Prezes Oddziału Mazowieckiego 


Fotoreportaż z tego wydarzenia wkrótce dodamy na tej stronie. Zdjęcia są dostępne już teraz na naszym FanPage'u na Facebooku oraz na FanPage'u Akademii Czystszej Produkcji

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz