Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » O Czystszej Produkcji na międzynarodowej konferencji o GOZ w Warszawie (23.11.207)

O Czystszej Produkcji na międzynarodowej konferencji o GOZ w Warszawie (23.11.207)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 24 listopada 2017 | 16:05


23 listopada 2017 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Koalicję Reconomy, zatytułowana "Gospodarka Obiegu Zamkniętego - biznes i konsument na ścieżce zmiany", pod honorowym patronatem  Ambasady Holandii, Ministerstwa Rozwoju oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Nasze Stowarzyszenie objęło to wydarzenie patronatem medialnym, ale również w ostatnim momencie dołączyliśmy do grona panelistów oraz ekspertów prowadzących dyskusje "przy stolikach".

To już druga konferencja koalicji Reconomy, i druga z naszym udziałem. Na wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników, zaproszeni zostali m.in. eksperci w dziedzinie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) z Polski oraz zagranicy. Wśród prelegentów znaleźli się m.n. gość specjalny - Peter Lacy (Accenture), Ambasador Holandii w Polsce JE Ron J.P.M. van Dartel oraz przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju. Oprócz wielu tematycznych prezentacji, w programie znalazły się m.in.:
  • Debata oksfordzka, w której postawiono przewrotną tezę: "Obieg zamknięty w firmie prowadzi do radykalnego zwiększenia kosztów", z udziałem m.in. Prezesa Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji. Debata była dla nas niecodziennym wyzwaniem, ponieważ tym razem znaleźliśmy się w zespole szukającym argumentów na poparcie wymienionej powyżej tezy. Niestety, przytaczane argumenty dotyczące kosztowności wprowadzania GOZ okazały się na tyle przekonujące, że to właśnie ta grupa została zwycięzcą debaty. Niezależnie od tego, w rozmowach kuluarowych padały głównie opinie, że nawet jeśli GOZ w pierwszym okresie jego wprowadzania w życie wygeneruje różnego rodzaju koszty, to w długim okresie i tak się opłaci, a alternatywy wobec takiego właśnie kształtowania gospodarki po prostu nie ma.
  • "Dyskusje eksperckie przy stolikach". Przy aż 15 stolikach omawiane były różne tematy związane z koncepcją GOZ. M.in. przy stoliku nr 7 odbyła się dyskusja na temat "Robimy to już od dawna! - kluczowa rola Czystszej Produkcji w Gospodarce Obiegu Zamkniętego", koordynowana przez Prezesa Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji. Sesja odbywała się w trzech turach - tj. co ok. 15 minut następowała rotacja i osoby uczestniczące w dyskusjach zmieniały stoliki, wobec czego "nasz" stolik odwiedziło w sumie prawie 30 Osób.
  • Trzy sesje warsztatowe: 1. Circular cities; 2. Modele biznesowe; 3) Zrównoważona konsumpcja i świadomość konsumentów. We wszystkich uczestniczyli - tym razem w charakterze słuchaczy - członkowie Zarządu Głównego oraz dwóch Zarządów Terenowych naszego Stowarzyszenia.
 Serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Zapraszamy też do obejrzenia kilku zdjęć z tego wydarzenia:

Rozpoczęcie konferencji. Nasze Stowarzyszenie znalazło się wśród patronów medialnych.
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP, M.Hordyńska

Debata oksfordzka. Od prawej: prof. Bolesław Rok - koalicja Reconomy, Michał Jan Cichy - Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji, Jakub Tyczkowski - REKOPOL Organizacja Odzysku,  Aleksandra Gołdys - Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (Marszałek Debaty), Katarzyna Dulko-Gaszyna - IKEA Retail, Ewa Chodkiewicz - WWF Polska, Piotr Bruździak - STENA Recycling
Źródło: https://www.facebook.com/blog.dekoeko

Selfie "Ekipy Czystszej Produkcji". Od lewej: Michał Jan Cichy - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch CP, Anna Wójcik - Wiceprezes Zarządu, Anna Jagoda-Siegmund - Członek Zarządu, Małgorzata Hordyńska - Sekretarz Oddziału Śląskiego
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP, M.Hordyńska


Wśród materiałów konferencyjnych znalazły się też ulotki studiów podyplomowych "Gospodarka o Obiegu Zamkniętym i Czystsza Produkcja w praktyce!"
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP, M.HordyńskaUdostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz