Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 36. Ograniczenie transportu oraz ilości odpadów z tworzyw sztucznych poprzez zakup dystrybutora do wody pitnej dla pracowników (Nestor Springs Sp. z o.o. Sp. k.)

Dobre praktyki CP: 36. Ograniczenie transportu oraz ilości odpadów z tworzyw sztucznych poprzez zakup dystrybutora do wody pitnej dla pracowników (Nestor Springs Sp. z o.o. Sp. k.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 09:40

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 36:
Ograniczenie transportu oraz ilości odpadów z tworzyw sztucznych poprzez zakup dystrybutora do wody pitnej dla pracowników

Firma: Nestor Springs Sp. z o.o. Sp. k.

Branża: meblarska
Główne produkty: formatki, kieszenie i sprężyny używane do materaców i mebli tapicerowanych

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Woda
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
  • Ścieki
Koszt wdrożenia: Niski
(ok. 4.000,00 zł/rok – koszt wynajmu dystrybutora; serwis i filtry są w cenie wynajmu)
Opis problemu:
 
Jak dotąd, regularnie zaopatrywano pracowników w wodę z dystrybutorów z wymiennymi butlami, co było uciążliwe ze względu na konieczność częstej wymiany butli (transport) oraz przyczyniało się z powstawania odpadów z tworzyw sztucznych (butle wycofane z eksploatacji). Bieżąca wymiana butli była także bardzo uciążliwa, zwłaszcza dla kobiet – ze względu na wagę.

Zastosowane rozwiązanie: 
 
Dystrybutor wody z plastikowymi wymiennymi butlami został wymieniony na dystrybutor z filtrem, podłączony do sieci wodociągowej. Nowy dystrybutor umożliwia pracownikom stały dostęp do wody zimnej oraz ciepłej. Woda z dystrybutora jest oczyszczona, uzdatniona i w pełni przystosowana do bezpiecznego spożycia.

Należy też dodać, że przy użytkowaniu dystrybutora pracownicy nie korzystają z jednorazowych kubków. W firmie nie są one w ogóle dostępne, a większość pracowników posiada własne, wielorazowe kubki bądź butelki. Ponadto firma posiada wspólną kuchnię, wyposażoną w podstawowe naczynia oraz zmywarkę, co także zapobiega ewentualnemu używaniu jednorazówek.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

  • Wyeliminowanie opakowań na wodę, które wytwarzane są z tworzywa sztucznego – zmniejszenie wytwarzania odpadu tworzyw: ok. 750 butli/rok, każda o pojemności 18,9 l
  • Eliminacja transportu oraz związanych z nim emisji (i zużycia paliw) w związku z dowozem wody do firmy
  • Oszczędność: ok. 8 000 zł/rok


Dystrybutor filtrowanej wody wodociągowej
 fot.: Nestor Springs Sp. z o.o. Sp.k.
 
 
Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 49.790, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie Nestor Springs Sp. z o.o. Sp.k.: "Ograniczenie oddziaływania na środowisko w firmie Nestor Springs, zgodnie z zasadami Czystszej Produkcji"
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę Nestor Springs

https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.
 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz