Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 67. Ograniczenie zużycia energii cieplnej pozyskiwanej z gazu ziemnego, dzięki izolacji termicznej oparzelników (SEDAR S.A.)

Dobre praktyki CP: 67. Ograniczenie zużycia energii cieplnej pozyskiwanej z gazu ziemnego, dzięki izolacji termicznej oparzelników (SEDAR S.A.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 12:15

Fot. SEDAR S.A.

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 67:
Ograniczenie zużycia energii cieplnej pozyskiwanej z gazu ziemnego, dzięki izolacji termicznej oparzelników

Firma: SEDAR S.A. z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim

Branża: spożywcza (drobiarska)
Główne produkty: mięso drobiowe oraz produkty pierzarskie

Zasoby, których dotyczy to działanie:

 • Energia cieplna
 • Paliwa kopalne
 • Woda
 • Chemikalia
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
 • Ścieki
 • Emisje do atmosfery
Koszt wdrożenia: Średni
(ok. 17 700 zł)
Opis problemu:
 
Jednym z elementów procesu produkcyjnego są tzw. oparzelniki (zbiorniki oparzelnicze), służące do automatycznego oparzania wszystkich rodzajów drobiu. Systemem ogrzewczym w oparzelniku jest para, która przez wymiennik ciepła ogrzewa wodę w zbiorniku do żądanej temperatury. W oparzelnikach następuje zanurzenie ptaka w gorącej wodzie w odpowiednio długim czasie. Gorąca woda dociera między piórami do skóry ptaka i umożliwia wyrywanie piór w skubarce. Ciepło w parze wytwarzane jest we własnej kotłowni zasilanej gazem ziemnym. Układ zasilany jest wodą, do której dodawane są preparatów do zmiękczania wody trafiającej do układu kotła.
Brak izolacji termicznej na zbiornikach powodował szybszą utratę ciepła i w konsekwencji większe zapotrzebowanie na ciepło w parze, co przekładało się na większe zużycie gazu oraz było przyczyną wysokich temperatur w pomieszczeniu produkcyjnym.
 
Zastosowane rozwiązanie: 
 
Izolacja termiczna zbiorników polegała na ścisłym umieszczeniu nienasiąkliwego materiału izolacyjnego między wzmocnieniami w dolnej części zbiornika, a następnie zakrycia całej powierzchni blachą nierdzewną. Izolacja została szczelnie zamknięta blachą, dzięki czemu do dostanie się do niej woda ani drobnoustroje. Do izolacji zbiorników zostały wykorzystane płyty „styrodur” o grubości 6 cm i 8 cm z współczynnikiem przepuszczania ciepła 0,032 W/(m2K).
Przez wykonaną izolację zmniejsza się ilość ciepła oddanego do pomieszczenia, a w konsekwencji ilość energii cieplnej potrzebnej do ogrzania wody w zbiornikach, co przekłada się na zmniejszenie zużycia gazu do wytworzenia ciepła w parze.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

 • Mniejsza zapotrzebowanie na ciepło (ok. 460 GJ/rok)
 • Zmniejszenie zużycia ciepła ze spalania paliwa gazowego o ok. 11 650 m3/rok (ok. 1,5 % redukcji), co przekłada się m.in. na niższe emisje (szacowana redukcja emisji CO2 to prawie 23 Mg/rok)
 • Zmniejszenie zużycia wody do wytwarzania pary o ok 180 m3/rok
 • Zmniejszenie ilości preparatów do zmiękczania wody do kotła o ok 0,08 m3/rok
 • Poprawa komfortu pracy w pomieszczeniu z oparzelnikami (niższe temperatury w pomieszczeniu o ok. 5 - 6oC)
 • Oszczędności ekonomiczne: ok. 91 200 zł/rok
 • Okres zwrotu inwestycji: niecałe 2,5 miesiąca
 
Zdjęcia oparzelników przed projektem
fot. SEDAR S.A.


 
Zdjęcia oparzelników po termomodernizacji – w dolnej części (pod klapami) jest widoczna blacha szczelnie osłaniająca materiał izolacyjny
fot. SEDAR S.A.
 
 
 Źródła:
 • Sprawozdanie z Projektu CP nr 8ind.815, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji: "Ograniczenia zużycia gazu przez izolację termiczną zbiorników oparzelniczych w firmie SEDAR S.A. z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim"
 • Materiały dostarczone przez firmę SEDAR S.A.

https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.


 

 

 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz