Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , » Dobre praktyki CP: 72. Inicjatywa ''boomerang bags'' w przedsiębiorstwie (FOGO Sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 72. Inicjatywa ''boomerang bags'' w przedsiębiorstwie (FOGO Sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 12:40

 
fot: FOGO Sp. z o.o

 

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 72:
Inicjatywa ”boomerang bags” w przedsiębiorstwie

Firma: FOGO Sp. z o.o., Wilkowice

Branża: elektromechaniczna
Główne produkty: agregaty prądotwórcze

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Materiały
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
Koszt wdrożenia: Brak
(działanie bezkosztowe)
Opis problemu:
 
System toreb „bumerangów” (Boomerang Bags) to ruch stworzony w Australii w 2013 roku. Jego główną ideą jest ograniczanie ilości plastikowych toreb w obiegu poprzez utworzenie miejsc wymiany toreb wielorazowych w punktach handlowych.
Na ideę tę zwrócono uwagę w FOGO, obserwując zachowanie pracowników, którzy nieraz, wybierając się na nieplanowane zakupy, nie mieli ze sobą wielorazowych toreb/siatek, co skutkowało używaniem jednorazówek zabieranych ze sklepów, które oczywiście szybko stawały się odpadami. Dla ograniczenia tego problemu oraz edukacji ekologicznej pracowników, postanowiono umożliwić załodze łatwe korzystanie z udostępnianych im wielorazowych toreb.
 
Zastosowane rozwiązanie: 
 
Rozwiązanie wdrożono w FOGO poprzez zawieszenie na wybranej ścianie (części biurowej obiektu spółki) wieszaka z używanymi torbami wielokrotnego użytku do wykorzystania przez wszystkich potrzebujących (patrz: zdjęcie). Dodatkowo do wieszaka załączono krótką informację o idei toreb „bumerangów”. Jak to działa? Np.: pracownik, który nie planował wcześniej zakupów i nie zabrał z domu torby wielokrotnego użycia, może zabrać torbę bumerang z wieszaka i użyć do zakupów w sklepie zamiast kupować jednorazówkę lub nową wielorazowego użycia. Następnego dnia odwiesza torbę z powrotem na wieszak.
Wieszak na torby wykonano we własnym zakresie, w większości z materiałów z recyklingu: drewno (uszkodzona paleta), zawieszki (puszka po konserwie).

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:

  • Dobra praktyka, jaką jest udostępnianie toreb „bumerangów” ma przede wszystkim walor edukacyjny - zwraca uwagę na wykorzystywanie przedmiotów (opakowań) wielokrotnie
  • Aspekt ekologiczny: praktyka wypływa na zachowanie zasobów oraz ogranicza powstawanie odpadów, a pośrednio wpływa także na ograniczenie m.in. zużycia energii oraz emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

 
 Źródło:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 48.768, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji: "Modernizacja technologii oraz zarządzania w przedsiębiorstwie FOGO w ramach wdrożenia programu Czystszej Produkcji"

https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.
 
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz