Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Rozpoczynamy kolejną edycję Akademii Czystszej Produkcji! (8.01.2024 r.)

Rozpoczynamy kolejną edycję Akademii Czystszej Produkcji! (8.01.2024 r.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on poniedziałek, 8 stycznia 2024 | 09:48


8 stycznie 2024 r. rozpoczynamy wdrażanie strategii CP w kolejnych firmach, podczas szkolenia teoretyczno-praktycznego pod nazwą Akademia Czystszej Produkcji (ACP).  Jest to już 63-cia, w tym 14 realizowana w tzw. trybie "indywidualnym" (on-line'owa, bardzo intensywna - bo trwająca 6 tygodni edycja).

 
W czasie 14.ind ACP Uczestnicy poznają procedury Systemu Zarządzania Środowiskowego wg CP przy jednoczesnym wdrażaniu poszczególnych elementów, które jednocześnie będą stroną praktyczną. Wprowadzenie SZŚ wg CP ma na celu uporządkowanie i ujednolicenie działań na rzecz ochrony środowiska oraz przedstawienie efektów z zrealizowanych  proekologicznych działań, a następnie przystąpienie dot tzw. Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych (czego wyrazem będzie uzyskanie wpisu do jednego z prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie Rejestrów: Świadectw Czystszej Produkcji, lub Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości).
Wszystkie zadania wykonywane  w trakcie Akademii pomagają przy przygotowaniu pilotażowego projektu Czystszej Produkcji. Cykl prezentacji  umożliwia wdrażanie  „etapami” wymaganych zadań. Wszystkie działania podejmowane w trakcie ACP przyczyniają się do ograniczania wpływu na środowisko naturalne, środowisko pracy, na redukcję zużycia zasobów naturalnych przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności i korzyściach ekonomicznych.
    

Należy pamiętać, że wszystkie działania wynikające z wprowadzania strategii Czystszej Produkcji  powinniśmy realizować już na początku planowania  procesu/działania.  Zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska „na początku rury” - to wtedy nasze działania będą  zmierzały we właściwym kierunku.
 

Udział w tej edycji bierze 5 firm:

  1. Grupa Stelmet z Zielonej Góry zajmuje się produkcją i dystrybucją tzw. drewnianej archi-tektury ogrodowej. Wytwarza wyroby z drewna sosnowego i świerkowego, obejmujące różnego rodzaju produkty: płoty, kratki, deski, podesty, pergole, kwietniki, altany czy domki narzędziowe. Produkty te przeznaczone są do grodzenia, wyposażania oraz dekoracji ogrodów, parków, tarasów i wszelkiego rodzaju przestrzeni o charakterze rekreacyjnym. Asortyment Grupy Stelmet obejmuje ponad 2,6 tys. wzorów wyrobów. Produkty sprzedawane są w ponad 25 krajach, w tym na największych rynkach Unii Europejskiej - Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, gdzie Grupa Stelmet zdobyła silną pozycję. posiadające certyfikat PEFC - oznacza to, że surowiec pochodzi z zasobów leśnych zarządzanych zgodnie z „Zasadami Do-brej Gospodarki Leśnej".
  2. Poltech Werk Polska Sp. z o.o.  Tarnowskie Góry – Zabrze należy do wiodących przedsiębiorstw w dziedzinie produkcji koszy zbrojeniowych do prefabrykatów betonowych. Główny filar działalności to kosze zbrojeniowe do ścian oporowych.
  3. Gerpol Tomasz Remian  Drzewica to firma z tradycjami produkująca wyroby tnące dla rolnictwa o wysokiej jakości tj noże rotacyjne, noże żniwne , noże rozdrabniaczy i listwy nożowe do kombajnów. Produkty  znane są  nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Inwestycje w nowe technologie pozwoliły  doskonalić  proces produkcyjny i dostosowywać asortyment do potrzeb klientów. Posiadają  jedną z najnowocześniejszych w Polsce linii do hartowania asortymentu tnącego.
  4. Inforsys S.A. Radzymin  specjalizuje się w outsourcingu procesów biznesowych oraz komunikacji bezpośredniej. Zajmuje się w szczególności obsługą papierowej i elektronicznej korespondencji masowej, skanowaniem, podpisywaniem dokumentów, konfekcjonowaniem kart i załączników nietypowych, kompletacją zestawów oraz realizacją dedykowanych projektów informatycznych.
    Klientami  Firmy są banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, dostawcy usług telekomunikacyjnych, firmy energetyczne i paliwowe, kancelarie prawne windykacyjne, telewizje kablowe, agencje reklamowe, fundacje, agencje rządowe oraz samorządy.
  5. Grenevia S.A Katowice - firma projektuje, produkuje i remontuje przekładnie zębate przeznaczone do wielu gałęzi przemysłu. Dodatkowo wykonuje  usługi remontowe przekładni stosowanych w elektrowniach wiatrowych. Jest członkiem prestiżowej organizacji non-profit APQP4Wind, która od wielu lat wyznacza standardy w branży energetyki wiatrowej.


W ciągu tych 6 tygodniu firmy wdrożą SZŚ wg CP i zrealizują działania przynoszące konkretne efekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. 

Oprócz tego Firmy uzyskają Świadectwa Czystszej Produkcji, a Uczestnicy zostaną Ekspertami Czystszej Produkcji.

O uzyskanych efektach podczas 14.indACP  poinformujemy po zakończeniu, które będzie miało miejsce 16 lutego 2024 r.

W tak krótkim czasie, wypełnionym intensywną pracą Uczestników 14.indACP i Konsultantów (Ekspertów CP/Rzeczoznawców NOT), uda nam się wdrożyć SZŚ wg CP i zrealizować działania. 

Kierownikiem naukowym 14.indACP  jest prof. dr hab. inż. Zygfryd Nowak – współtwórca Światowego Programu Czystszej Produkcji  i  organizator Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji.8.01.2024 r
Przygotowała Grażyna Maciąg
Kierownik 14.indACP


Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz