Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Jak i po co segregować odpady?

Jak i po co segregować odpady?

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 6 marca 2015 | 12:44Powody segregacji i wynikające z niej korzyści są oczywiste – umożliwiamy odzysk surowców wtórnych, dzięki czemu na wysypiska nie trafia duża ilość odpadów, które w innym przypadku zapełniałyby kolejne, wciąż nowe składowiska, wymagające zabiegów technicznych, monitoringu, a w końcu kosztownej rekultywacji (dzięki selektywnej zbiórce odpadów żywotność składowiska wydłuża się nawet o 50-60% [8]). Składowiska odpadów są źródłem emisji do powietrza, zagrożenie mogą też stanowić wydostające się z nich odcieki. Dzięki selektywnej zbiórce odpadów niebezpiecznych na składowiskach maleje też liczba szczególnie szkodliwych substancji. Z kolei firmy odbierające posegregowane odpady do przetworzenia mogą zużywać mniej nowych zasobów przyrodniczych, dzięki zastosowaniu surowców wtórnych, a to z kolei przekłada się na dużo mniejsze oddziaływania na środowisko w procesie pozyskiwania materiałów).
Poniżej przestawiamy typowe sposoby segregowania odpadów. Należy jednak pamiętać, że w zależności od stosowanych w danym mieście technologii odzysku wytyczne w różnych regionach mogą nieznacznie odbiegać od siebie w poszczególnych miastach, warto więc również zapoznać się z ulotkami dla poszczególnych miejscowości.


KONTENER NA SZKŁO BIAŁE
(często występuje tylko jeden kontener, na szkło białe oraz kolorowe)

Wrzucamy:
 • opróżnione z resztek zawartości i pozbawione zakrętek, kapsli oraz korków butelki, słoiki, pojemniki szklane, stłuczkę szklaną wolną od zanieczyszczeń metalami i tworzywami sztucznymi
Nie wrzucamy:
 • zakrętek, kapsli i korków, szkła kolorowego, fajansu i porcelany, ceramiki, szkła okiennego i zbrojonego, szyb samochodowych, luster, żarówek, lamp neonowych i halogenowych [3], naczyń żaroodpornych, kineskopów, kieliszków, szkła kryształowego, zniczy, szklanych opakowań po lekach, szkła gospodarczego (misek, szklanych talerzy, figurek itp.) [1], strzykawek i termometrów [4], wyrobów ze szkła „nietłukącego się”, doniczek [5], szkła optycznego (soczewek), reflektorów [7]. 
 
KONTENER NA SZKŁO KOLOROWE
(często występuje tylko jeden kontener, na szkło białe oraz kolorowe)
 

Wrzucamy:
 • opróżnione z resztek zawartości i pozbawione zakrętek butelki, słoiki i inne pojemniki szklane ze szkła kolorowego (np. zielone, niebieskie, brązowe) oraz pochodzącej z nich stłuczki szklanej.
Nie wrzucamy:
 • zakrętek, kapsli i korków, butelek fajansowych, ceramiki, porcelany, szkła zbrojonego, szyb samochodowych, luster, żarówek, lamp neonowych i halogenowych, kokard z ołowiu, np. z butelek po szampanie [3], naczyń żaroodpornych, kineskopów, szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, zniczy, szklanych opakowań po lekach, szkła gospodarczego (misek, szklanych talerzy, figurek itp.) [1], strzykawek i termometrów [4], wyrobów ze szkła „nietłukącego się”, doniczek [5], szkła optycznego (soczewek), reflektorów [7].
  
KONTENER NA TWORZYWA SZTUCZNE (PLASTIK)


Wrzucamy:
 • butelki po napojach, inne plastikowe opakowania z tworzyw sztucznych (w tym również plastikowe reklamówki), po kosmetykach i środkach czystości (np. po szamponach, płynach (opróżnione z resztek i opłukane) [3, 5], czyste plastikowe opakowania po żywności (np.: kubki po jogurtach, margarynach), folie i torebki z tworzyw sztucznych [5].
Nie wrzucamy:
 • innych tworzyw sztucznych, m.in. butelek po olejach silnikowych i spożywczych, tworzyw sztucznych połączonych z metalami, ceramiki, skrzynek po napojach [2, 3, 5], tworzyw piankowych [2], produktów z tworzywa sztucznego typu: zabawki, szczoteczki do zębów, opakowań po farbach i substancjach żrących [5], lekach, farbach, chemikaliach i oleju [6], styropianu, sprzętu AGD [5], folii budowlanej i gospodarczej [6].

KONTENER NA METAL
(w niektórych miejscowościach metal jest zbierany razem z plastikiem):

Wrzucamy:
 • metalowe puszki po żywności i napojach (w tym m.in. puszki aluminiowe) [3], metalowe kapsle z butelek, folię aluminiową [4], |drobny złom żelazny metali kolorowych [5].
Nie wrzucamy:
 • puszek po lakierach, farbach, aerozolach, puszek z zawartością farby, lakierów, części pojazdów, maszyn itp., dużych gabarytowo odpadów metalowych (rowery, obudowy pralek itp.) [3], baterii [4, 7].

KONTENER NA PAPIER 

Wrzucamy:
 • kolorowe magazyny [6]), książki, zeszyty, katalogi, prospekty, foldery, torby i worki papierowe, tektury, kartony [3], koperty [4] (oprócz wyklejanych tworzywami i zawierających plastikowe „okienka” na nazwisko adresata [7], ulotki (w niektórych miejscowościach dopuszcza się również wkładanie zużytej odzieży pozbawionej guzików, części metalowych i tworzyw sztucznych, często jest na nie jednak oddzielny pojemnik – „Szmaty”, „Tekstylia”).
Nie wrzucamy:
 • papieru i tektury pokrytych folią metalową, kalek i papierów przebitkowych (niektóre rachunki, faktury), zabrudzonego i tłustego papieru (np. masłem) [3], opakowań, które oprócz papieru zawierają inne materiały np. tworzywa sztuczne i folie metalowe (dotyczy to głównie opakowań po sokach, mleku oraz innych produktach spożywczych - przy czym w niektórych miejscowościach można wrzucać do papieru opakowania np. po sokach i innych napojach) [4], papierowych wkładów wodoodpornych, tapet [2], pieluch jednorazowych, podpasek i artykułów higienicznych [5], papierów termicznych i faksowych, książek w twardych oprawach, worków po cemencie, zszywek i innych części metalowych bądź plastikowych [7].

KONTENER NA BIOODPADY (ODPADY BIODEGRADOWALNE)

Wrzucamy:
 • odpady ogrodowe: skoszoną trawę, chwasty, siano, słomę, wióry drzewne, liście, zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe wraz ze starą ziemią, pocięte gałązki, korę, muł, popiół drzewny itp. oraz organiczne odpady kuchenne – np. obierki warzyw i owoców, skorupki jajek łupiny, orzechów, resztki produktów mlecznych, fusy po kawie razem z papierowym filtrem, fusy po herbacie razem z woreczkami (herbaty ekspresowe), stary chleb [3, 7].
Nie wrzucamy:
 • płynnych, bardzo tłustych lub mocno osolonych resztek jedzenia, również mięsa, kości, pieluch jednorazowych, podściółki z kuwet dla zwierząt domowych, woreczków z odkurzacza [3], odchodów zwierzęcych popiołu z kominka lub pieca, papierosów, plastiku [7].

KONTENER NA TEKSTYLIA (SZMATY)

Wrzucamy:
 • odzież, suche szmaty, pościel, firany, zasłony, ścierki, obrusy, koce, puch w poszwach [6]
Nie wrzucamy:
 • wyrobów ze skóry, butów, kapeluszy, rajstop, pończoch, torebek [6].

KONTENER NA ODPADY WIELKOGABARYTOWE 

Wrzucamy:
 • Meble, wózki, stare wykładziny, opony, ale także dużych rozmiarów przedmioty z plastiku, szkła czy metalu.
 Nie wrzucamy:
 • Innych odpadów

Lista wykorzystanych źródeł:
 1. Strona internetowa Stowarzyszenia Forum Opakowań Szklanych: http://www.fos.pl/
 2. Strona internetowa Organizacji Odzysku Odpadów i Opakowań „EKOLA”: http://www.ekola.pl/
 3. Urząd Miejski w Żywcu: Mały Przewodnik Praktyczny po surowcach wtórnych. I co z tym robić..., Żywiec 2002
 4. Strona internetowa projektu „Segregacja odpadów – edukacja ekologiczna” prowadzonego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych: http://segregacjaodpadow.eco.pl/
 5. Strona internetowa Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie: http://www.mpo.com.pl/
 6. Internetowy serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszów: http://www.erzeszow.pl/
 7. Szyszło A.: Odpady, rodzaje odpadów: http://www.gajanet.pl/Odpady
 8. Pietrasik S.: ABC selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Federacja Zielonych – Kraków.

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz