Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, równocześnie chroniąc środowisko?

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, równocześnie chroniąc środowisko?

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on poniedziałek, 23 marca 2015 | 19:10

Jak chronić środowisko na co dzień, a równocześnie oszczędzać dzięki obniżeniu rachunków za ogrzewanie? - garść propozycji prezentujemy poniżej:

 • Obniżenie temperatury w pomieszczeniach (np. w sypialniach) [2, 4], na ile nie wywoła to dyskomfortu (przykładowo, obniżenie temperatury o 1 stopień Celsjusza pozwala obniżyć koszty ogrzewania o ok. 5%, a obniżenie temperatury w porze nocnej może przynieść oszczędności w granicach ok. 5-15% [4, 5]). Przykręcić kaloryfery można np. na ok. godzinę przed udaniem się na spoczynek – to pozwoli na osiągnięcie pożądanej temperatury już w momencie gdy idziemy spać [5].
 • Krótkie i intensywne wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych [2] (aby ich nadmiernie nie wyziębić, w celu zmniejszenia zapotrzebowania na ogrzewanie).
 • Wyłączenie kaloryferów na ok. godzinę przed zaplanowanym wietrzeniem mieszkania – pozwoli to ograniczyć zużycie energii cieplnej [5].
 • Zaciągnięcie zasłon / zamknięcie żaluzji wieczorem pozwala na utratę mniejszej ilości ciepła z pokoju, a w konsekwencji na mniejsze zużycie paliw na ogrzewanie – np. zaoszczędzenie od 10 do 20 m3 gazu na 1 m2 (pojedynczej) szyby [5], przy czym oczywiście w sezonie grzewczym nie należy zasłaniać niczym (również zasłonami czy firanami) kaloryferów; oba ww. spostrzeżenia można pogodzić, zawieszając np. w tym okresie krótkie za-słony (zasłaniające okna, ale nie kaloryfery) [5]. Należy też pamiętać, że kaloryfery grzeją gorzej gdy są zakurzone – rośnie wtedy zużycie energii [4]. W dzień okna powinny być odsłonięte, aby słońce mogło ogrzewać pomieszczenia [4].
 • Zakręcanie kranów z ciepłą wodą gdy nie jest ona potrzebna, np. przy szczotkowaniu zębów czy goleniu, pozwala nie tylko na ograniczenie zużycia wody, ale również na zaoszczędzenie energii potrzebnej na podgrzanie marnowanej wody,
 • Rezygnacja z ogrzewania nieużywanych pomieszczeń oraz zamykanie drzwi do nich [2, 5].
 • Założenie na ścianach za kaloryferami płyt z dwóch stron pokrytych specjalną folią, co utrudnia przenikanie ciepła poprzez ścianę na zewnątrz (podobne płyty można łatwo wy-konać samemu, oklejając sklejkę folią aluminiową), należy przy tym zwrócić uwagę na ewentualne problemy związane z wilgocią [5].
 • Zaizolowanie rur centralnego ogrzewania np. w piwnicy czy na strychu domku jednorodzinnego – ograniczy to straty energii w nieogrzewanych pomieszczeniach [5].
 • Termomodernizacja budynków (np. izolacja strychu, poddasza, dachu, podłóg na parterze oraz zewnętrznych ścian [5]).
 • Zmniejszenie strat ciepła poprzez szyby okienne, np. poprzez zainstalowanie dodatkowej ramy okiennej z pojedynczą szybą lub wymianę szyb pojedynczych na podwójne (podwójne szyby mogą okazać się źródłem dużych oszczędności: np. od 15 do 20% w przypadku zużycia gazu do celów grzewczych) [5]. Dobrym sposobem jest też właściwe uszczelnienie okien przez okresem zimowym – tu jednak uwaga: należy bezwzględnie pamiętać o konieczności wietrzenia pomieszczeń (trzeba zapewnić dopływ świeżego powietrza z zewnątrz; wg [4] „najbardziej efektywne jest usuwanie zawilgoconego powietrza poprzez całkowite otwieranie okien na 5 do 10 minut, a następnie ich zamknięcie”).
 • Zainstalowanie na dachu (np. domku jednorodzinnego) kolektorów ciepła, dzięki czemu można uzyskać ciepłą wodę znacznie ograniczając potrzebę jej dodatkowego ogrzewania.

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz