Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Tajemnica wyjaśniona po latach... czyli jak to było między nami a UN Global Compact?

Tajemnica wyjaśniona po latach... czyli jak to było między nami a UN Global Compact?

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on środa, 21 października 2015 | 20:33


Dla wielu osób w naszym Stowarzyszeniu dużym zaskoczeniem był fakt, że przystępujemy do Global Compact. Przecież już raz przystępowaliśmy?! - w 2001 roku! Dokładnie 18 czerwca 2001 wystosowaliśmy list do Sekretarza Generalnego ONZ, w którym złożyliśmy deklarację przystąpienia do tej Inicjatywy i podjęliśmy określone zobowiązania.


Treść pisma z czerwca 2001 roku


Na ten list nigdy nie otrzymaliśmy niestety odpowiedzi. A ponieważ ostatnio potwierdziliśmy, że nie widniejemy w oficjalnym spisie członków - ponowiliśmy aplikację. Wysłaliśmy bardzo podobny list (który obecnie ma już ustalony "szablon") - i tym razem wszystko poszło jak z płatka. Po około dwóch tygodniach odbieraliśmy gratulacje z okazji dołączenia do Global Compact.


Treść pisma z sierpnia 2015 roku

Tajemnicę tę zbadał - i wyjaśnił podczas konferencji w dniu 8 października, w Ministerstwie Gospodarki - Dyrektor Generalny Global Compact w Polsce - Kamil Wyszkowski. Okazuje się, że nasze pierwsze pismo nie tylko dotarło do ONZ, ale również zostało rozpatrzone. Niestety - negatywnie, gdyż... w tym czasie nie przyjmowano jeszcze do tej Inicjatywy organizacji pozarządowych. Przyjmowane były tylko przedsiębiorstwa, a organizacjom pozarządowym otwarto drogę do UN Global Compact dopiero w roku 2004. Z jednej strony zaliczyliśmy więc klasyczny "falstart", ale z drugiej - prawdopodobnie byliśmy pierwszą organizacją pozarządową, która aplikowała do Global Compact :-)

Jedno przy tym się nie zmieniło - nadal promujemy Global Compact, tyle że teraz już jako formalny członek tej Inicjatywy.
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz