Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Circular Economy - spotkanie w Ministerstwie Gospodarki

Circular Economy - spotkanie w Ministerstwie Gospodarki

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on czwartek, 26 listopada 2015 | 14:1320 listopada, na zaproszenie Ministerstwa Gospodarki, wzięliśmy udział w konferencji zatytułowanej "Gospodarka zamkniętego obiegu – jak się do niej przygotować?".

Kanwą do tej konferencji była promowana przez Unię Europejską koncepcja circular economy (gospodarki o obiegu zamkniętym) oraz oczekiwane wytyczne w tym zakresie, które Komisja Europejska ma ogłosić w dniu 2 grudnia 2015 r. (wytyczne te mają m.in. pociągnąć za sobą postulaty dotyczące zmian w obecnym unijnym prawie odpadowym).
Jak wynika z dotychczasowych sygnałów, ta nowa propozycja - bardziej ambitna do poprzedniej, uprzednio wycofanej, skupiającej się głównie na odpadach - będzie uwzględniać m.in. wszystkie etapy cyklu życia produktu, zagadnienia ekoprojektowania, zrównoważonej konsumpcji i produkcji, efektywnego wykorzystywania surowców, ekoinnowacjach czy kwestiach dotyczących zagospodarowania odpadów. Zapowiada się zatem odchodzenie na większą skalę od gospodarki "liniowej", opartej na zasadzie „weź – wyprodukuj – zużyj – wyrzuć”. Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym zakłada, by odpady – których powstaniu nie udało się zapobiec – były traktowane jako surowce. Czyż nie jest to idealne odwzorowanie idei Czystszej Produkcji?
W pierwszej części konferencji przedstawiono 3 prezentacje dotyczące koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. W drugiej - zaprezentowane zostały 4 studia przypadków. Wśród nich znalazła się m.in. prezentacja zatytułowana "Doświadczenia Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji w promowaniu i wdrażaniu działań zgodnych z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym", którą przedstawił  wiceprezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji - Michał Jan Cichy.
W ten sposób - naocznie i na konkretnych przykładach - pokazaliśmy Uczestnikom, jak bardzo idea gospodarki o obiegu zamkniętym jest zbieżna z tym, co promujemy i wdrażamy w Polsce od ponad 25 lat.


Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz