Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , » Czystsze Inspiracje: Pozyskiwanie wody deszczowej do obsługi instalacji

Czystsze Inspiracje: Pozyskiwanie wody deszczowej do obsługi instalacji

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on czwartek, 10 grudnia 2015 | 10:26


Inwestycje zlokalizowane na terenach odległych od cywilizacji znajdują się bardzo często na działkach nieuzbrojonych w media, a ponadto w dużej odległości od infrastruktury technicznej zapewniającej bieżącą wodę i odbiór ścieków. Koszt zaprojektowania i wybudowania wodociągu może pochłonąć znaczną część środków finansowych przeznaczonych na inwestycję. Do tego dochodzą kwestie związane z ochroną środowiska w szczególności, gdy infrastruktura przecina obszary chronione, np.: Natura 2000.

Co w przypadku, gdy użytkowanie obiektu wymaga dostępu do bieżącej wody, a budowa wodociągu jest tak kosztochłonna?

Z podobnym problemem zmierzyła się spółka Scottish and Southern Energy, dostarczająca prąd Brytyjczykom na prowincji. Z powodu rozwoju osiedli mieszkaniowych wzrosło zapotrzebowanie na energię elektryczną. Niezbędna była inwestycja polegająca na budowie podstacji elektroenergetycznej odległej o kilka kilometrów od najbliższej infrastruktury.

Każda podstacja posiada zgodnie z uwarunkowaniami technicznymi pomieszczenie gospodarcze dla pracownika konserwującego urządzenia. W jego skład wchodzi toaleta oraz umywalka. Zaopatrzenie tych dwóch odbiorników w bieżącą wodę z wodociągu, specjalnie zaprojektowanego dla tej lokalizacji, stanowiłoby dużą część inwestycji. Z tego też powodu generalny wykonawca, Skanska, postanowiła zastosować rozwiązanie proekologiczne z odzyskiem wody deszczowej.

Z uwagi na fakt, że dozór techniczny urządzeń jest w tym przypadku bardzo rzadki, zapotrzebowanie na wodę nie jest zbyt wymagające – należy jedynie zapewnić dostęp do wody podczas okazjonalnych wizyt na obiekcie.
Od góry: Filtr do wody, elektrozawór,
zestaw do dezynfekcji UV, sterownik

Dla instalacji zastosowano typowy zbiornik betonowy 2200 litrów z pompą zatapialną. Wewnątrz budynku zainstalowano czujnik przepływu, sterownik, filtr oraz urządzenie do dezynfekcji wody za pomocą promieniowania UV, dzięki któremu możliwe jest stosowanie deszczówki do mycia rąk. Instalacja jest w pełni zautomatyzowana, zawiera również elektrozawór sterowany przez system, który w trybie automatycznym raz na tydzień wymusza obieg wody w układzie, aby zachować ją w stanie zdatnym do użycia. Tym sposobem z dachu pokrytego dachówką ceramiczną o powierzchni niespełna 110 m2 zabezpieczono zapotrzebowanie na wodę.

Montaż zbiornika retencyjnego, żuraw 4,5t


Betonowy zbiornik na wody deszczowe

Zalety rozwiązania dla inwestora:
·       Zredukowane koszty inwestycji w porównaniu z budową dedykowanego wodociągu,
·       Tania eksploatacja, brak rachunków za wodę, brak konieczności stosowania wodomierza,
·       Niezależność od tradycyjnych dostawców wody, 2200-litrowy zbiornik zapewni bezpieczną rezerwę nawet przy dłuższych okresach bez opadów.
Zalety rozwiązania dla środowiska naturalnego:
·       Brak ingerencji w środowisko podczas budowy inżynierskich obiektów liniowych,
·       Podobne rozwiązania w większej skali, podczas obfitych deszczy, zwiększają retencję, zapobiegając lokalnym podtopieniom.

W polskich warunkach sprawdziłoby się jeszcze pośrednie rozwiązanie - zapewnienie dostępu do wody poprzez wykonanie studni kopanej z zestawem hydroforowym. Jednakże wiązałoby się to z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego oraz regularnymi opłatami za korzystanie ze środowiska, czego unikniemy przy recyklingu deszczówki.

(materiały źródłowe wykorzystano za zgodą firmy Ecozi Ltd, Warwick, Wielka Brytania)

Opracował:
Arkadiusz Kępa
Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji
(Oddział Łódzki)
 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz