Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , » Czystsze Inspiracje: Turbina wiatrowa jako źródło energii dla stacji przekaźnikowej

Czystsze Inspiracje: Turbina wiatrowa jako źródło energii dla stacji przekaźnikowej

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on czwartek, 4 lutego 2016 | 13:28Czy na terenach odległych od sieci elektroenergetycznej, gdzie koszt rozbudowy takiej sieci jest zbyt duży, można w korzystny dla inwestora sposób uruchomić np. stację przekaźnikową telefonii komórkowej lub punkt dostępu do szerokopasmowego Internetu? Oczywiście! O szczegółach dowiesz się z zamieszczonego poniżej przykładu takiego wdrożenia.

Inwestycje zlokalizowane na terenach odległych od cywilizacji znajdują się bardzo często na działkach nieuzbrojonych w media, a ponadto w dużej odległości od infrastruktury elektroenergetycznej. Taka sytuacja uniemożliwia poprawę komfortu życia mieszkańców terenów o niewielkim stopniu zaludnienia poprzez np.: dostęp do telefonii komórkowej lub szerokopasmowego Internetu. Koszt zaprojektowania i wybudowania sieci elektroenergetycznej do takich obiektów nie ma żadnych podstaw ekonomicznych. Do tego dochodzą kwestie związane z ochroną środowiska w szczególności, gdy infrastruktura przecina obszary chronione, a utrzymanie uporządkowanego obszaru buforowego pod siecią wysokiego napięcia znacznie ingeruje w przyrodę.
Co w przypadku, gdy użytkowanie instalacji wymaga dostępu do niewielkiej mocy, a budowa tradycyjnej infrastruktury zasilającej nie ma uzasadnienia ekonomicznego?
Podobne pytanie zadawał sobie irlandzki operator komórkowy Kilronan Communications, rozprowadzający szerokopasmowy sygnał w Zachodniej Irlandii, na obszarach odległych, o niskim stopniu zaludnienia.
Operator postawił na użycie zielonych energii oraz wydajnych radiolinii pracujących w wolnym paśmie 24 GHz. Sam nadajnik bez oprzyrządowania charakteryzuje się niskim poborem energii, konsumuje maksymalnie 50W, dysponując przy tym zasięgiem pokrycia 13 kilometrów.

Do zasilania użyto turbiny z lekką, 6-cio kilową głowicę (patrz: zdjęcie powyżej), dzięki której można było zredukować koszty dodatkowych elementów konstrukcyjnych, na których została ona osadzona (maszt, fundamenty). Ze względu na prostotę budowli i sposób montażu (należy tylko skręcić śmigła z głowicą) powyższe rozwiązanie można stosować na wysokich słupach w trudnych lokalizacjach. Całkowite wykonanie elektrowni wiatrowej z aluminium i stali nierdzewnej charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz ogranicza konserwację. Taki zestaw pokrywa swoim zasięgiem radiowym okolicę o promieniu 13 kilometrów. Dostarcza w szczycie 300W energii. Średnia produkcja utrzymuje się na poziomie 85W i zapewnia bezproblemowe działanie radiolinii z aplikacjami sieciowymi. Szczegółową charakterystykę pracy generatora przedstawia wykres krzywej mocy poniżej.

Krzywa mocy


Schemat ideowy


Zalety rozwiązania dla inwestora:
  • Zredukowane koszty inwestycji w porównaniu z budową sieci i przyłączy elektroenergetycznych;
  • Tania eksploatacja, brak rachunków za przesył i zużycie energii;
  • Niezależność od tradycyjnych dostawców – pojemny akumulator żelowy zapewni bezpieczną rezerwę przy bezwietrznej pogodzie w trudnych warunkach atmosferycznych.
Zalety rozwiązania dla środowiska naturalnego:
  • Brak ingerencji w środowisko podczas budowy inżynierskich obiektów liniowych;
  • Brak emisji do środowiska promieniowania pól elektromagnetycznych;
  • Niska emisja hałasu dzięki niewielkim rozmiarom turbiny;
  • Możliwość zastosowania przy przesyłaniu pomiarów telemetrycznych w wielu dziedzinach nauki (np.: monitoring środowiska)

Zastosowanie powyższego rozwiązania w polskich warunkach idealnie sprawdziłoby się w pokrywaniu zasięgiem terenów wiejskich podzielonych obszarami leśnymi, szczególnie cennych ze względu na walory przyrodnicze. Jednakże należy pamiętać, że instalacja masztu antenowego podlega przepisom Prawa Budowlanego i Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 października 2005 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie. Budowa masztu wiązałaby się z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Zobacz także film prezentujący pracę turbiny LE-300: http://www.youtube.com/watch?v=wARCUr-aMuE


Tekst źródłowy:

Powyższy tekst i grafiki opublikowano za pisemną zgodą firmy Leading Edge Turbines Ltd, Wielka Brytania

Opracował:
Arkadiusz Kępa
Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji
Oddział Łódzki
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz