Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , » Drugi zjazd 48. Akademii Czystszej Produkcji, w ramach projektu #KampaniaGOZ

Drugi zjazd 48. Akademii Czystszej Produkcji, w ramach projektu #KampaniaGOZ

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on poniedziałek, 15 marca 2021 | 14:44


W dniach 28 i 29 stycznia 2021 r. odbył się II Zjazd 48. edycji Akademii Czystszej Produkcji (mazowieckiej), zorganizowanej w ramach „Kampanii edukacyjnej na temat zapobiegania zanieczyszczeniom oraz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, z wykorzystaniem doświadczeń Czystszej Produkcji i EMAS” - projektu realizowanego przez nasze Stowarzyszenie z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Po raz pierwszy dwudniowy zjazd Akademii CP odbył się w trybie on-line. W Zjeździe uczestniczyło 23 jej uczestników oraz konsultanci i wykładowcy.

Na print-screenach: wystąpienia Krystyny Lenarczyk, Anny Jagody-Siegmund i Małgorzaty Hordyńskiej, a także podpisanie Międzynarodowej Deklaracji CP przez firmę Bramy-SerwisModeratorem pierwszego dnia Zjazdu był Michał Cichy - Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji. W programie tego dnia, poświęconego zajęciom wykładowo-warsztatowym, znalazły się następujące tematy:
  • Bilans masowy w praktyce (Michał Cichy - Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji)
  • Podstawa odpowiedzialności przedsiębiorcy w ochronie środowiska - najważniejsze wymagania i zmiany prawne okiem praktyka (Anna Jagoda-Siegmund – ZBI EkoBud)
  • Raportowanie w Polskim Ruchu CP: Raport Ekologiczny oraz Raport o Zrównoważonym Rozwoju (Michał Cichy - Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji)
  • Wskaźniki środowiskowe wykorzystywane do monitorowania i oceny efektów działalności środowiskowej firm/instytucji uczestniczących Polskim Ruchu CP (Michał Cichy - Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji)
  • Zrównoważony rozwój w perspektywie „Przemysłu 4.0” (Małgorzata Hordyńska - Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej )
  • Zawartość Projektu Czystszej Produkcji + załączniki do projektu (Anna Wójcik - Wiceprezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji)
  • Jak ocenić opłacalność Projektów Czystszej Produkcji? (Marzena Kuczyńska-Chałada - Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej)

W drugim dniu zjazdu, przedstawiciele Zespołów ds. Czystszej Produkcji z poszczególnych uczestniczących w Akademii firm, zaprezentowali stan realizacji swoich prac projektowo-wdrożeniowych. Pomimo problemów wynikających z trwającej pandemii, uczestnicy przedstawili ciekawe pomysły - koncepcje przygotowywanych przy udziale konsultantów w ramach Akademii CP Projektów Czystszej Produkcji. W każdym z projektów zastosowana została tzw. „procedura minimalizacji odpadów”, czyli działania z zastosowaniem zmian proekologicznych, przynoszących - dzięki zapobieganiu zanieczyszczeniom i/lub zapobieganiu marnotrawstwu zasobów - efekty ekologiczne, ekonomiczne oraz społeczne.

Wśród zespołów prezentujących efekty prac znalazły się: Zakład PTA Orlen we Włocławku, Fundacja Ziemia i My z Warszawy, ZGKiM Z Sochaczewa, Zakłady Moje Bambino z Łodzi, Ceramika Kornak z Adamowic, Galeria Sferia z Bielska-Białej, FOGO Poznań, Zakłady Armatury Swarzędz, Amar Kruklanki, Ecoprogress Warszawa, IDSOFT Kraków oraz osoba fizyczna realizująca projekt w budynku jednorodzinnym. 
 
W ramach case studies przedstawione zostały także dwa projekty z innych edycji Akademii CP:
  1. „Zamknięcie Obiegu Wody w celu jej odzysku z etapu płukania piór” - projekt wdrożony przez firmę Roldrob S.A z Tomaszowa Mazowieckiego w ramach I edycji Akademii CP realizowanej w nowym trybie „indywidualnym” – bardzo szybkim, adresowanym do jednej firmy lub od niewielkiej grupy firm (dowiedz się więcej o ścieżce indywidualnej, pozwalającej na szybkie ukończenie Akademii oraz wdrożenie strategii CP i uzyskanie Świadectwa Czystszej Produkcji, a także o jej pilotażu). Projekt zaprezentowali przedstawiciele Roldrob S.A.
  2. Wdrażanie strategii Czystszej Produkcji w ramach trwania II "Indywidualnej" ścieżki Akademii CP – założenia do swojego projektu przedstawiła firma Bramy-Serwis Dariusz Kaszkowiak.

Uroczystym punktem drugiego dnia Zjazdu było podpisanie Międzynarodowej Deklaracji Czystszej Produkcji przez Firmę Bramy Serwis we wronkach, która tym samym stała się 324-tym polskim sygnatariuszem tej Deklaracji.

 
 
 
 
Na zakończenie, II Zjazd został podsumowany przez Krystynę Lenarczyk - Sekretarza Generalnego Stowarzyszenia Polski Ruch CP, która była moderatorką drugiego dnia Zjazdu.

Omówione zostały również zadania do zrealizowania w okresie do III Zjazdu , który najprawdopodobniej odbędzie się w czerwcu 2021 r. - mamy nadzieję, że już w trybie stacjonarnym.Opracowali:
Krystyna Lenarczyk i Michał Cichy 
 
 


 
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz