Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Uwaga! Nowelizacja przepisów VerpackG2 - LUCID!

Uwaga! Nowelizacja przepisów VerpackG2 - LUCID!

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on sobota, 9 października 2021 | 08:05

 

 
Od 01.01.2019 r. w Niemczech obowiązywała ustawa VerpackG, której wymagania dotyczą firm wprowadzających wyroby w swoich opakowaniach na terytorium Niemiec - również firm z Polski.
Po trzech latach funkcjonowania przepisów które wdrażają w Niemczech zasady gospodarowania opakowaniami w myśl rozszerzonej odpowiedzialności producenta, rząd niemiecki zdecydował się znowelizować ustawę do VerpackG2 i jeszcze bardziej uszczelnić system. Do tej pory powołany przez ustawę VerpackG system nadzoru LUCID obejmował swoim zakresem jedynie opakowania jednostkowe nastawione na sprzedaż do klienta ostatecznego czyli takie opakowania, z których były generowane odpady komunalne. Pozostałe rodzaje opakowań, tj. opakowania zbiorcze czy transportowe, nie podlegały pod system LUCID, ale nadal wymagały zgłoszenia i rozliczenia bezpośrednio u operatorów Systemów Dualnych. Ta niespójność w podejściu do różnego rodzaju opakowań powodowała, że wielu wprowadzających produkty w opakowaniach nie zgłaszała się do niemieckich operatorów i nie licencjonowała swoich opakowań. 
Od 1 lipca 2022 roku wszystkie rodzaje opakowań wprowadzanych na rynek niemiecki będą podlegały zgłoszeniu w systemie LUCID. W związku z tym ewidencja opakowań będzie musiała ujmować nie tylko rodzaj materiału, z którego wytwarzane jest dane opakowanie, ale również przeznaczenie danego opakowania, ponieważ mamy różne stawki za wprowadzanie opakowań jednostkowych oraz opakowań transportowych. Dodatkowo wszystkie platformy internetowe, takie jak Amazon czy ebay, będą wymagały od sprzedających podania numeru LUCID w momencie wystawiania aukcji. Będzie to czynnik dodatkowo motywujący firmy do rejestracji, ponieważ w innym wypadku podmioty nie będą mogły dalej prowadzić sprzedaży poprzez platformy internetowe.
Dodajmy do tego, że rejestr jest otwarty, każdy może sprawdzić nasze zgłoszenie, a konkurencje ma prawo wysłać nam Abmahnung (wezwanie do zaprzestania naruszania przepisów), jeśli handlujemy takim samym towarem, ale bez uprzedniej rejestracji. Takie wezwanie może kosztować nawet do 5000 euro.
Dzięki ww. zmianom, system wprowadzania opakowań w Niemczech staje się bardzo szczelny. Obejmuje praktycznie wszystkie rodzaje opakowań, nie posiada dolnego limitu rejestracji i jest kontrolowany nie tylko przez jednostki rządowe i platformy internetowe, ale również przez samych przedsiębiorców. Im szybciej nauczymy się projektować opakowania pod nowe wyzwania środowiskowe, tym mniejsze opłaty poniesiemy z tytułu ich wprowadzania. Ostatecznie taniej będzie rozliczyć opakowania zgodnie z obowiązującymi przepisami, niż narazić się na mandat, który może sięgnąć nawet kwoty 200.000 euro.
 
Chcesz dowiedzieć się więcej o nowelizacji? Weź udział w szkoleniu "Nowelizacja systemu LUCID według ustawy VerpackG2"
 
 

Opracował: Bartosz Sierżęga
 
 


Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz