Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , » Zakończenie 48. edycji Akademii Czystszej Produkcji – Warszawa, 27-28.09.2021 r.

Zakończenie 48. edycji Akademii Czystszej Produkcji – Warszawa, 27-28.09.2021 r.

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on wtorek, 5 października 2021 | 14:02


Trzeci, ostatni już zjazd 48. edycji Akademii Czystszej Produkcji odbył się w dniach 27-28 września 2021 r. Była to jedna z trzech Akademii zorganizowanych w ramach projektu „Kampania edukacyjna na temat zapobiegania zanieczyszczeniom oraz Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, z wykorzystaniem doświadczeń Czystszej Produkcji i EMAS” (#KampaniaGOZ), realizowanego przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji w latach 2019-2022 z dofinansowaniem ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Pierwszy dzień, przeprowadzony w trybie on-line, poświęcony był wykładom na temat m.in.:

 • wdrażania i realizacji strategii Czystszej Produkcji u jednego z Liderów CP (BOLIX S.A.),
 • systemów zarządzania środowiskowego wg ISO 14001 i EMAS,
 • CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu,
 • działań prospołecznych prowadzonych przez Fundację CEMEX „Budujemy Przyszłość”.

 

Drugi dzień, w formie stacjonarnej, poświęcony był prezentacjom/obronom Projektów Czystszej Produkcji - czyli zmian proekologicznych, przynoszących równocześnie korzyści społeczne oraz ekonomiczne (oszczędności dla realizujących je firm) - zrealizowanych w ramach kończonej właśnie edycji Akademii. Zjazd odbył się w Warszawie, w Budynku NOT przy ul. Czackiego 3/5, w przepięknej Sali Różanej warszawskiej „Avangardy”.


Podczas Zjazdu zostało zaprezentowanych 12 projektów:

 1. „Zmniejszenie wytwarzania plastikowych odpadów” -Zrealizowany w Firmie AMAR Kruklanki. Konsultant: Anna Wójcik.
 2. „Projekt wprowadzenia efektywnej segregacji odpadów powstających w zakładzie produkcyjnym w Kutnie z uwzględnieniem optymalizacji wydajności zasobów i zwiększeniem ilości odpadów przeznaczonych do recyklingu”, zrealizowany w MOJE BAMBINO Sp. z o.o. Łódź. Konsultant: Mieczysław Zychora.
 3. „Modernizacja technologii oraz zarządzania w przedsiębiorstwie FOGO w ramach wdrożenia programu Czystszej Produkcji”. Konsultant: Andrzej Sternik.
 4. „Możliwości zmniejszenia ilości odpadu w Zakładzie PTA”, zrealizowany w PKN ORLEN SA Włocławek. Konsultant: Robert Rusinkiewicz.
 5. „Minimalizacja ilości powstających odpadów, ograniczenie zużycia energii elektrycznej oraz zmniejszenie emisji CO2 do środowiska w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Sochaczewie”. Konsultant: Krystyna Lenarczyk.
 6. „Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz surowców w firmie ATTIC Sp. z o.o.”. Konsultant: Teresa Kowalińska.
 7. „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery poprzez zastosowanie zintegrowanego systemu filtracji powietrza”, projekt zrealizowany w firmie Fabryka Armatur Swarzędz. Konsultant: Andrzej Sternik.
 8. „Ograniczeni emisji zanieczyszczeń do powietrza i odpadów poprzez zmianę systemu ogrzewania oraz izolację termiczną domu jednorodzinnego”, projekt realizowany w domu prywatnym. Konsultant: Barbara Dołowa.
 9. „Modyfikacja sieci sprężonego powietrza w budynku kaflarni” w firmie Ceramika Kornak. Konsultant: Jerzy Lenik.
 10. „Działania z zakresu Czystszej Produkcji w zakładzie firmy ROLSTAL”, projekt realizowany we współpracy z Fundacją ZIEMIA I MY. Konsultant: Maciej Ciechanowski.
 11. „Przebudowa zbiornika wód deszczowych” w Galerii Sfera w Bielsku Białej. Konsultant: Jerzy Lenik.
 12. „Redukcja energochłonności budynku” w budynku prywatnym. Konsultant: Tomasz Ciołkowski.

 

13 osób, które wzięły udział w zarówno w części wykładowej jak i projektowo-wdrożeniowej Akademii, uzyskało tytuł Eksperta Czystszej Produkcji.


Podczas trwania 48. Akademii CP pozyskaliśmy także nowych Sygnatariuszy Międzynarodowej Deklaracji Czystszej Produkcji w firmach:

 • Moje Bambino s.c. Łodzi
 • FOGO sp. z o.o. Wilkowice
 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Sochaczewie
 • Fabryka Armatur „Swarzędz” sp. z o.o.
 • ROLSTAL Pawłowski Sp. z o.o.
 • AMAR Cendrowski sp. z o.o. Sita Stalowe z Kruklanek - której Przedstawiciel podpisał Deklarację podczas ostatniego zjazdu Akademii.

 

Jak dotąd 4 firmy, spośród uczestników 48. Akademii CP, złożyły Raporty Ekologiczne w celu uzyskania Świadectwa Czystszej Produkcji. Raporty te są obecnie weryfikowane przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji.

 

Powyższe statystyki nie są jeszcze pełne, ponieważ kilka osób/firm kończy jeszcze swoje projekty i obroni się w późniejszym terminie.

 

Wszystkim Absolwentom raz jeszcze serdecznie gratulujemy!

Opracowała:
Krystyna Lenarczyk
Kierownik 48-mej, „Mazowieckiej” Akademii Czystszej Produkcji 

 

 

Kilka zdjęć z zakończenia Akademii - Uczestnicy, Konsultanci, Organizatorzy:


 
 
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz