Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 38. Ograniczenie wykorzystania tworzyw sztucznych w przesyłkach sklepu internetowego Telimena

Dobre praktyki CP: 38. Ograniczenie wykorzystania tworzyw sztucznych w przesyłkach sklepu internetowego Telimena

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 09:50

 

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 38:
Ograniczenie wykorzystania tworzyw sztucznych w przesyłkach sklepu internetowego Telimena

Firma: Sklep z bielizną on-line - Telimena.pl
(projekt wykonany wspólnie z firmą AKKE Agencja Kreatywna Ewa Kościelak, Inowrocław)

Branża: e-commerce

Zasoby, których dotyczy to działanie:

 • Materiały
 • Surowce wtórne
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
 • Odpady (tworzywa sztuczne)
Koszt wdrożenia: Niski
(ok. 150 zł/m-c - wiąże się z zakupem bibuł do pakowania i szarych taśm)
Opis problemu:
 
Zamówione produkty były wysyłane do klientów sklepu internetowego wraz z wieszakiem wykonanym z tworzywa sztucznego oraz zapakowane w worek ochronny z polipropylenu. Dodatkowo kartoniki zaklejane były kolorową akrylową taśmą klejącą.
Prawdopodobnie znaczna część klientów po otrzymaniu przesyłek wyrzucała opakowanie przesyłki oraz wieszak, a te, można przypuszczać, nie zawsze trafiały do kontenerów na odpady segregowane.
Taka strategia wpływała negatywnie na wizerunek sklepu internetowego, co znajdowało swój wyraz w komentarzach i opiniach zamieszczanych na stronie www firmy. Podjęto decyzję o przemodelowaniu opakowania przesyłki dla jak największej redukcji stosowanych materiałów.

Zastosowane rozwiązanie: 
 
Dla wyeliminowania tworzyw sztucznych z opakowań wysyłanych przesyłek: 
 • Usunięto wieszaki z tworzywa sztucznego, które oddawane są do zakładu zajmującego się recyklingiem tworzyw sztucznych (niestety, jak na razie nie udało się porozumieć z producentem, aby przysyłał wyroby bez wieszaków lub przyjmował je z powrotem),
 • Ochronny worek foliowy zastąpiono białą lub szarą bibułą,
 • Akrylową taśmę klejącą zamieniono na taśmę papierową. Dodatkowy efekt wynika w tym przypadku z tego, że nowa taśma posiada mocny klej, w związku z czym na zaklejenie przesyłki obecnie zużywa się tylko ok. 20-30 cm taśmy, podczas gdy taśmy akrylowej, ze słabszym klejem, zużywano około 50-70 cm; stąd też, pomimo że taśma papierowa jest droższa, całkowite roczne koszty jej zakupu są podobne do ponoszonych poprzednio na taśmę akrylową.
Projekt wdrożono w krótkim czasie, przy bardzo małych nakładach finansowych, które wiązały się z zakupem produktów potrzebnych da pakowania.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

 • Redukcja ilości odpadów z tworzyw sztucznych w opakowaniach, wysyłanych do klientów: ok. 1,3 Mg w skali roku (tj. o ok. 66%)
 • Spodziewane efekty ekonomiczne: oszczędność ok. 3 500 zł/rok – w tym zmniejszenie kosztów opakowań oraz kosztów wywozu odpadów
 • Wzrost świadomości ekologicznej pracowników
 • Wpływ na edukację ekologiczną klientów
 • Poprawa jakości przesyłek – również pod kątem wizualnym

 

Wygląd przesyłek przed opisywaną zmianą
 
 
 
Wygląd przesyłek po wdrożeniu projektu wykonanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji.
 
 
 
Źródło:
 • Sprawozdanie z Projektu CP nr 49.795, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji przez firmę AKKE Agencja Kreatywna Ewa Kościelak: "Ograniczenie wykorzystania tworzyw sztucznych w przesyłkach sklepu internetowego Telimena"

https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.
 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz