Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 46. Zastąpienie wielomateriałowych laminatów do opakowań spożywczych recyklingowalnymi laminatami monomateriałowymi (PAK Sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 46. Zastąpienie wielomateriałowych laminatów do opakowań spożywczych recyklingowalnymi laminatami monomateriałowymi (PAK Sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 10:30

Laminat monomateriałowy
fot. PAK Sp. z o.o.

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 46:
Zastąpienie wielomateriałowych laminatów do opakowań spożywczych recyklingowalnymi laminatami monomateriałowymi

Firma: Firma Handlowo-Produkcyjna PAK Sp. z o.o., Toruń

Branża: tworzywa sztuczne
Główne produkty: wyroby dla przemysłu spożywczego: folie, laminaty i opakowania foliowe, etykiety i metki cenowe, owijki, osłonki do wędlin i serów

Zasoby, których dotyczy to działanie:

 • Materiały
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
 • Odpady
Koszt wdrożenia: Wysoki
(ok. 360 000 zł, w tym koszty: pracownicze, materiałów użytych do prób, badań w certyfikowanych laboratoriach zewnętrznych)
Opis problemu:
 
Zgodnie z regułami UE dotyczącymi gospodarki w obiegu zamkniętym GOZ cele dotyczące wykorzystania i recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych będą wynosiły 50% do 2025 roku i 55% do 2030 r. W związku z powyższym, branża producentów opakowań z tworzyw sztucznych pracuje nad zastąpieniem opakowań wielomateriałowych opakowaniami monomateriałowymi nadającymi się do recyklingu, przy zachowaniu wymagań dot. opakowań do żywności. Zachodzi więc potrzeba zwiększonej recyklingowalności opakowań z tworzyw sztucznych, tym bardziej, że wciąż występuje zapotrzebowanie na opakowania jednorazowe (co doskonale pokazała pandemia COVID-19). Największe sieci handlowe od końca 2019 roku wprowadzają własne wytyczne polegające na obowiązku pakowania żywności w tzw. monolaminaty (tzn. laminaty wykonane z jednego rodzaju tworzywa sztucznego).

Zastosowane rozwiązanie: 
 
W efekcie przeprowadzonych prac badawczych, ulepszono wyrób opakowaniowy (laminat foliowy), poprzez opracowanie własnego laminatu monomateriałowego do pakowania żywności, zastępującego trudne do recyklingu laminaty wielomateriałowe.
 
Cele szczegółowe wdrożonego projektu objęły:
 1. Wykorzystanie rozwiązania monomateriałowego pozwalającego na 100% recykling opakowania
 2. Zachowanie jak najwyższej barierowości co zapobiega psuciu się żywności oraz pozwala na ograniczenie / wyeliminowanie dodawania konserwantów do żywności
 3. Zapewnienie szerokiego zakresu temperatury zgrzewania, co pozwala na szybkie pakowanie
Skład ww. laminatu stanowi know-how firmy PAK.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

 • Pełna recyklingowalność nowego produktu (mniej odpadów niezdatnych do recyklingu)
 • Zastąpienie, na obecnym etapie, starego laminatu nowym w 40%
 • Oszczędności ekonomiczne – na czas realizacji projektu oszacowano na poziomie 15%  niestety z uwagi na obecne wahania cen surowców trudne do potwierdzenia
 • Okres zwrotu oszacowano na ok. 6 miesięcyŹródła:
 • Sprawozdanie z Projektu CP nr 5ind.781, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie PAK Sp. z o.o.: „Działalność BiR ukierunkowana na eliminowanie nieekologicznych wielomateriałowych laminatów na rzecz recyklingowalnych laminatów monomateriałowych”
 • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę PAK Sp. z o.o.
https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.
 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz