Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 58. Redukcja zużycia folii stretch w procesie transportu wewnętrznego poprzez zastosowanie koszty transportowych (eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 58. Redukcja zużycia folii stretch w procesie transportu wewnętrznego poprzez zastosowanie koszty transportowych (eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 11:30

 
Źródło: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.


Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 58:
Redukcja zużycia folii stretch w procesie transportu wewnętrznego poprzez zastosowanie koszty transportowych

Firma: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o., Zielona Góra

Branża: e-commerce, logistyczna

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Materiały
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
Koszt wdrożenia: Brak
(działalnie bezkosztowe)
Opis problemu:

Folia stretch jest używana przez Spółkę w szczególności do zbiorczego zabezpieczania jednostek transportowych (opakowań z towarem) kompletowanych na palecie. Folia używana była zarówno w transporcie zewnętrznym, jak i w procesach transportu wewnętrznego.
Zespół ds. Czystszej Produkcji podjął się realizacji pilotażowego projektu redukcji zużycia folii stretch w procesie transportu wewnętrznego.

Zastosowane rozwiązanie: 

W celu wdrożenia projektu wykorzystano magazynowe kosze transportowe, które zastosowano do realizacji transportu zbiorowego opakowań jednostkowych z towarem, zamiast zabezpieczania opakowań na paletach folią stretch.
Do wdrożenia pilotażowego projektu wykorzystano 17 metalowych, otwieranych koszy transportowych o wymiarach 110x75x150 cm, dostępnych na magazynie (były wykorzystywane również w innych procesach w firmie), co pozwoliło na proste i szybkie wdrożenie zmiany, bez ponoszenia kosztów. Jednostkowe opakowania z towarem są teraz umieszczane bezpośrednio w koszu, co umożliwia ich zabezpieczenie w transporcie wewnętrznym. W związku z faktem, że kosze transportowe posiadają mechanizm jezdny, nie ma konieczności wykorzystywania wózków paletowych lub wózków widłowych elektrycznych do ich przemieszczania (jak było poprzednio).

Zastosowanie koszy transportowych pozwoliło na zmianę dotychczasowej metody zabezpieczenia produktów w transporcie wewnętrznym, pozwalającą na eliminację użycia folii stretch w procesie oraz zmniejszenie ilości odpadów foliowych.
Projekt został wdrożony pilotażowo w części zakładu. W dalszym etapie działań planowane jest zwiększenie udziału koszy w procesach transportu wewnętrznego (zupełna rezygnacja z paletyzowanych jednostek transportowych w wybranym procesie), rozważenie zmiany wymiaru koszy oraz wprowadzenie zmiany w zakresie konstrukcji (uwzględnienie możliwości składania koszy), co pozwoli dostosować rozwiązanie do potrzeb biznesowych Spółki.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

  • Ograniczenie ilości odpadów foliowych, energochłonnych przy recyklingu, poprzez redukcję lub wyeliminowanie w procesach firmy: o ok. 1 800 km2/rok)
  • Zredukowanie kosztów Spółki z tytułu użycia folii w procesie o ok. 520 000 zł rocznie (koszty zakupu folii oraz jej utylizacji)
  • Redukcja zajmowanego miejsca odkładczego, służącego do przechowywania folii (zwiększenie dostępnej powierzchni magazynowej)
  • Zmniejszenie emisji (w tym CO2) związanej z wykorzystaniem wózków widłowych elektrycznych do transportu paletyzowanych jednostek
  • Polepszenie warunków pracy (bardziej ergonomiczny sposób pracy z wózkami transportowymi)
  • Zmniejszenie zużycia opakowań drewnianych co za tym idzie zmniejszenie zapotrzebowania w tym procesie na zakup palet

 
Przed zmianą. Palety z produktami w procesie transportu wewnątrz-magazynowego były zabezpieczane folia stretch. Skala użycia foli stretch na zmianę roboczą obrazuje zdjęcie po prawej stronie
Źródło: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o. 
Po zmianie. Palety z produktami w procesie transportu wewnętrznego po wdrożeniu pilotażowego projektu 6ind.782. W procesie transportu wewnętrznego użyto dostępne zamykane wózki transportowe z układem jezdnym. Skala użycia folii stretch na zmianę roboczą po wdrożeniu pilotażowego projektu 6ind.782 ukazuje zdjęcie po prawej stronie
Źródło: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.

 

Plany rozwojowe. Projekt indywidualnego wózka transportowego (z mechanizmem jezdnym i zaczepnym). Skala zamówienia to na chwile obecną 500 szt.; zamówienie jest w trakcie realizacji. Kolejne etapy wdrożenia to uruchomienie procesu transportu wewnętrznego w relacji centrum logistyczne - salony sprzedaży.
Źródło: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.

 
Źródło:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 6ind.782, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.: "Redukcja zużycia folii stretch w procesie transportu wewnętrznego"
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.


https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.


 

 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz