Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 64. Utworzenie pól oświetleniowych w pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych (Pureko Sp. z o.o., Myszków)

Dobre praktyki CP: 64. Utworzenie pól oświetleniowych w pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych (Pureko Sp. z o.o., Myszków)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 12:00


Oświetlenie przykładowego stanowiska pracy
fot. Pureko Sp. z o.o.

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 64:
Utworzenie pól oświetleniowych w pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych

Firma: Pureko Sp. z o.o., Myszków

Branża: tworzywa sztuczne
Główne produkty: elastyczne pianki poliuretanowe, włókniny puszyste, filce tapicerskie i techniczne

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Energia elektryczna
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Emisje do atmosfery (pośrednio)
  • Odpady (pośrednio)
Koszt wdrożenia: Brak
(działanie beznakładowe)Opis problemu:
 
Podczas przeglądu środowiskowe zwrócono uwagę, że w dużych pomieszczeniach, zarówno magazynowych jak i produkcyjnych, oświetlane są całe powierzchnie, niezależnie od tego, że pracownicy w danym momencie przebywają tylko w ich części. Zasugerowano zatem podzielenie oświetlenia na sekcje, które mogłyby być włączane w różnych częściach pomieszczeń.

Zastosowane rozwiązanie: 
 
Projekt wprowadzono pilotażowo w pomieszczeniach magazynowych (5 pomieszczeń o łącznej powierzchni 18 620 m2). Oświetlenie zostało podzielone w zależności od wielkości hali na kilkanaście sekcji, które mogą być włączane tylko w tych częściach, w których faktycznie są potrzebne. Dla przykładu hala produkcyjna o powierzchni 3 453 m2, została podzielona na 16 sekcji, hala produkcyjna o powierzchni 2 316 m2 – 14 sekcji. Sekcje znajdujące się w halach magazynowych włączane są manualnie. Pracownicy podczas szkolenia stanowiskowego informowani są o zasadach funkcjonowania danego oświetlenia.
Na szlakach komunikacyjnych pomiędzy halami, zostały zamontowane punkty świetlne włączane czujnikami ruchu, dzięki takiemu rozwiązaniu, zostało wyeliminowana konieczność zapalania światła w halach. Oświetlony jest  tylko szlak komunikacyjny i to w miejscu, gdzie znajduje się pracownik.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

  • Szacowane ograniczenie zużycia energii w skali roku w objętych dotąd zmianą pomieszczeniach magazynowych: o 3 000 kWh/rok (tj. o ok. 50%)
  • Pośrednio: ograniczenie emisji i odpadów powstających przy produkcji zaoszczędzonej energii
 
 
Włączniki sekcji oświetleniowych hali
fot.. Pureko Sp. z o.o.Oświetlona sekcja hali
fot.. Pureko Sp. z o.o.
 
 
 Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 49.798, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie Pureko Sp. z o.o.: "Wykorzystanie odpadu powstałego przy produkcji włókniny puszystej jako pełnowartościowego materiału wsadowego"
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę Pureko

https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.


 

 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz