Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 85. Minimalizacja odpadów aluminiowych w placówce edukacyjnej (Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej)

Dobre praktyki CP: 85. Minimalizacja odpadów aluminiowych w placówce edukacyjnej (Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 13:50

fot.: Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej


Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 85: Minimalizacja odpadów aluminiowych w placówce edukacyjnej

Instytucja: Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii w Katowicach, Politechnika Śląska

Branża: edukacja, badania naukowe

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Surowce wtórne
  • Materiały
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady (opakowaniowe)
Koszt wdrożenia: Brak
(działanie bezkosztowe)
Opis problemu:
 
W budynkach uczelni powstaje dużo odpadów opakowaniowych po produktach kupowanych przez studentów i pracowników, w tym m.in. aluminiowych puszek (z napojów sprzedawanych przez pobliskie sklepy oraz poprzez rozstawione, również na uczelni, automaty). Pomimo dostępności kontenerów do segregacji selektywnej zbiórki odpadów, zużyte opakowania bardzo często trafiają niestety do odpadów zmieszanych.
 
Zastosowane rozwiązanie:
 
W ramach projektu edukacyjnego, promującego proekologiczne zachowania, uświadamiającego potrzebę recyklingu odpadów opakowaniowych wśród studentów i pracowników Wydziału, zadeklarowano zbiórkę opakowań aluminiowych. W 2018 r. nawiązano współpracę z fundacją prowadzącą  polską edycję międzynarodowej akcji Every Can Counts (Każda Puszka Cenna). Jest to unikatowa inicjatywa firm z branży aluminiowej, której celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie recyklingu puszek po napojach, realizowana w wielu krajach europejskich. W ramach ww. współpracy, w budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii w Katowicach (obecnie Wydział Inżynierii Materiałowej) Politechniki Śląskiej zainstalowany został tzw. puszkomat, czyli automat do zbierania aluminiowych puszek po napojach.
Motywację studentów i pracowników dodatkowo wzmacniano konkursami, w których za zbiórkę największej ilości puszek w danym miesiącu, sponsorzy fundowali cenne nagrody - np. vouchery dla całej rodziny do jednego z parków rozrywki (warto też dodać, że w akcji uczestniczyło kilka uczelni, które rywalizowały ze sobą - która zbierze najwięcej puszek do swoich puszkomatów). Informacje o konkursach i sponsorach, były wyświetlane na monitorze, w który dodatkowo są wyposażone recyklomaty. Część pieniędzy uzyskanych dzięki zebranym puszkom została także przekazana na dofinansowanie Juwenaliów dla studentów Politechniki Śląskiej.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:

  • Ograniczenie ilości odpadów puszek aluminiowych dostających się do strumienia odpadów zmieszanych, skierowanie strumienia odpadów aluminiowych bezpośrednio do odbiorcy (w czasie roku funkcjonowania puszkomatu zebrano 2 342 szt. puszek)
  • Edukacja studentów i pracowników uczelni

 

Źródło:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 46.748, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji: "Minimalizacja odpadów oraz strat energii dla Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej"

https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.
 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz