Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 91. Minimalizacja zużycia energii elektrycznej w wyniku doposażenia stanowisk pracy w narzędzia pneumatyczne (WRO-STAL)

Dobre praktyki CP: 91. Minimalizacja zużycia energii elektrycznej w wyniku doposażenia stanowisk pracy w narzędzia pneumatyczne (WRO-STAL)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 12 maja 2023 | 17:53

Hala produkcyjna firmy WRO-STAL
fot.: WRO-STAL


Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 91: Minimalizacja zużycia energii elektrycznej w wyniku doposażenia stanowisk pracy w narzędzia pneumatyczne

Firma: WRO-STAL  Sp. z o.o. z siedzibą w Pleszewie

Branża: metalowa
(obróbka mechaniczna elementów metalowych, głównie wycinanie oraz formatowanie blach)
Główne produkty: uformowane blachy, stanowiące detale izolacji kotła c.o. (produkcja głównie na potrzeby producenta kotłów centralnego ogrzewania)

Zasoby, których dotyczy to działanie:

 • Energia elektryczna
 • Paliwa kopalne (pośrednio)
  Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady (zużyte akumulatory z elektronarzędzi
  • Emisje (pośrednio)
  Koszt wdrożenia: Wysoki
  (ok. 60 300 zł, w tym;
  -  wymiana instalacji: ok. 7000 zł
  -  zakup kompresora śrubowego wraz z narzędziami: ok. 53 000 zł
  -  zakup, dla pracowników, nauszników wygłuszających hałas: ok. 300 zł)
  Opis problemu:
   
  Firma w swoich procesach produkcyjnych wykorzystuje m.in. takie narzędzia, jak wiertarki, wkrętarki i szlifierki. Były to narzędzia akumulatorowe, których użytkowanie powodowało powstawanie odpadów niebezpiecznych (zużyte akumulatory) oraz zużycie energii w związku z ich ładowaniem. Sporo energii elektrycznej zużywały też 3  kompresory, które pracowały niezależnie od siebie, przez co ich moc nie była wykorzystywana w pełni. Kompresory były wykorzystywane w procesach montażu oraz przygotowania narzędzi do pracy. Firma postanowiła znaleźć rozwiązanie, które ograniczyłoby zużycie energii oraz zapobiegło, u źródła, powstawaniu ww. odpadów.
   
  Zastosowane rozwiązanie: 
   
  Zdecydowano o wymianie stosowanych dotychczas narzędzi elektrycznych (wiertarki, wkrętaki, szlifierki) na narzędzia pneumatyczne, co pozwoliło wyeliminować ładowanie tych narzędzi i powstawanie odpadów ze zużytych akumulatorów oraz umożliwiło nowe zastosowanie dla - i tak potrzebnego w firmie - kompresora.
  Dla wdrożenia tej zmiany konieczne były:
  • zakup nowego kompresora śrubowego (patrz: zdjęcie poniżej), który zastąpił stosowane dotąd 3 urządzenia, z których każde działało niezależnie od siebie, na trzech różnych działach produkcyjnych (używane dotąd kompresory zostały sprzedane, dzięki czemu przedłużono ich „życie”).
  • wymiana instalacji do rozprowadzania sprężonego powietrza.
  Ponieważ moc używanych poprzednio kompresorów (łącznie 14,5 kW) nie była wykorzystywana w 100%, można było zastąpić je kompresorem o mniejszej mocy: 11 kW (wdrożenie tej zmiany umożliwiło zasilanie w sprężone powietrze wszystkich działów produkcyjnych z wykorzystaniem jednego kompresora).

   

  Kompresor śrubowy dostarczający sprężone powietrze do narzędzi pneumatycznych, który zastąpił trzy mniejsze kompresory
  fot.: WRO-STAL


  Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:

  • Redukcja zużycia energii elektrycznej w o ok. 3 770 kWh/rok (obliczenia zostały oparte na znamionowej mocy silników kompresorów; dotychczasowe 3 kompresory zużywały rocznie ok. 14 616 kWh energii, natomiast nowy kompresor będzie zużywał ok. 11 088 kWh/rok; ilość prądu jaką zużywano do naładowania baterii do elektronarzędzi to ok. 240 kWh/rok).
  • Obniżenie kosztów zużycia energii o ok. 10 000 zł/rok (przy kosztach energii z I kw. roku 2023).
  • Brak zużytych akumulatorów (wyeliminowanie 5 kg odpadów niebezpiecznych na rok; koszt utylizacji: ok. 15 zł rocznie).
  • Ograniczenie gazów cieplarnianych (dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej) o ok. 2,7 Mg CO2/rok.
  • Wzrost świadomości ekologicznej pracowników.

   

  Źródło:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 10.ind.825, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie WRO-STAL  Sp. z o.o.: „Minimalizacja Energii Elektrycznej w wyniku doposażenia stanowisk pracy w narzędzia pneumatyczne”

  Udostępnij

  0 komentarze :

  Prześlij komentarz