Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Rozpoczynamy kolejną edycję Akademii Czystszej Produkcji!

Rozpoczynamy kolejną edycję Akademii Czystszej Produkcji!

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on poniedziałek, 6 listopada 2023 | 08:45

 

 

6 listopada 2023 r. rozpoczynamy wdrażanie w firmach strategii CP podczas szkolenia teoretyczno-praktycznego pod nazwą Akademia Czystszej Produkcji (ACP). Jest to już 62-ga edycja, w tym 13-ta realizowana w tzw. trybie "indywidualnym" (13.indACP) - w większości on-line'owo, bardzo intensywne - bo w zaledwie w 6 tygodni.

Jak wiecie, "podstawą naszej teorii jest praktyka", co oznacza, że wiedza, którą przekażemy podczas 13.indACP, będzie natychmiast wdrażana w firmach uczestniczących - tj. przeobrazi się w działania proekologiczne. W ten sposób przyczynimy się do ratowania środowiska naturalnego - tak przyrodniczego jak i człowieka - oraz przyczynimy się do zwiększenia produktywności w firmach.

Co najważniejsze, podczas 13.indACP uczestnicy wdrożą System Zarządzania Środowiskowego zgody z zasadami Czystszej Produkcji (SZŚ wg CP) , który ma na celu głównie uporządkowanie i ujednolicenie działań (tzw. Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych) na rzecz ochrony środowiska oraz zademonstrowanie efektów z tych proekologicznych działań opinii publicznej.

Dla przypomnienia: "Czystsza Produkcja jest strategią ochrony środowiska polegającą na ciągłym, zintegrowanym, zapobiegawczym działaniu w odniesieniu do procesów, produktów i usług, zmierzającym do zwiększenia efektywności produkcji i usług oraz redukcji ryzyka dla ludzi i środowiska przyrodniczego" (definicja wg Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych - UNEP)

Udział w tej edycji bierze 7 firm:

1. Przedsiębiorstwo Inżynieryjne SAN-SYSTEM Sp. z o.o w Olecku działa w branży inżynierii środowiska od 2002 r. Specjalizuje się w projektowaniu i budowie sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych, budowie stacji wodociągowych, stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków. Oferuje kompleksową realizację inwestycji jako generalny wykonawca. Bardzo dobrze czuje się w realizacji inwestycji w systemie "zaprojektuj i wybuduj". W trosce o nasz dom i jakość życia pomaga budować przyszłość naszej planety i zmieniać świat na lepsze. Ich wizja to "Czyste źródła wody i czysta energia".

2. JassBoard należy do Grupy Jass, która jest wiodącą europejską firmą zajmującą się recyklingiem papieru. Zatrudnia dokładnie 800 pracowników w zakładzie w Fuldzie, Rudolstadt/Schwarza i Erfurcie w Niemczech, jak również w Gostyniu i Dąbrowie Górniczej w Polsce. Polski oddział JassBoard produkuje arkusze tektury litej w Gostyniu oraz arkusze z tektury falistej w Gostyniu i Dąbrowie Górniczej. JassBoard stawia na najwyższą jakość obsługi na pierwszym miejscu oraz szybkość realizacji zamówień, pracując z pasją dla sukcesu, razem dziś i jutro.

3. Emix Sp. z o.o. - Rusinowo /k Rypina Firma powstała w 1991 roku. Przedsiębiorstwo swoją działalność rozpoczęło od produkcji lodów w proszku do automatów lodziarskich, co wyznaczyło główny kierunek produkcyjny, jakim jest produkcja koncentratów i deserów. Oferta produktowa obejmuje również szeroki asortyment dodatków cukierniczych oraz pakowanych produktów spożywczych, w opakowaniach detalicznych, jak i w opakowaniach dla cukierni i gastronomii.

4. Modultop sp. z o.o. - Płock Modultop to polski producent wysoce funkcjonalnych i estetycznych blatów ze spieków kwarcowych, kwarcogranitu, kamienia i szkła. Tworzy najwyższej klasy elementy wyposażenia wnętrz dla polskich i zagranicznych fabryk, salonów meblowych, hoteli. Produkuje stoły, stoliki kawowe, konsole, blaty, wyspy kuchenne, okładziny ścienne i meblowe oraz niestandardowe zabudowy. Za ich jakością stoi nowoczesna technologia, pozwalająca na dokładność zaprojektowanego kształtu blatu i dowolną obróbkę jego krawędzi. Posiada własne wzory mebli oraz realizuje zamówienia według parametrów podanych przez klienta.

5. HEINZ-GLAS Działdowo Sp. z o.o. - Działdowo.
Grupa HEINZ-GLAS z rodzinną tradycją produkcji szkła zalicza się do wiodących na rynku producentów flakonów ze szkła i słoików w przemyśle perfum i kosmetyków.Produkty powstają w całkowicie zautomatyzowanym procesie produkcyjnym. Do kluczowych kompetencji grupy HEINZ-GLAS zalicza się w szczególności własna prototypownia, własna produkcja form oraz najwyższa technologia wytwarzania i uszlachetniania. Dzięki swojej sile innowacji, konsekwentnemu zorientowaniu na jakość i nie mniej ważną inteligentną, międzynarodową politykę inwestycyjną przedsiębiorstwo rodzinne pozytywnie patrzy w przyszłość, zarówno lokalnie jak i globalnie.

6. HEINZ-PLASTICS Polska Sp. z o.o. -Działdowo.
HEINZ-PLASTICS Polska Sp. z o.o, należy do HEINZ-GLAS Group, znanego na świecie dostawcy opakowań ze szkła wykorzystywanego w perfumerii oraz kosmetyce. Powstała w 1998 roku. Jest producentem wysokiej jakości opakowań do kosmetyków oraz perfum i wód toaletowych. W ofercie znajdują się nasadki do butelek perfumeryjnych z surlynu oraz z innych surowców, nakrętki do słoików i butelek, dwukomponentowe zamknięcia flip-top, butelki z PET oraz opakowania roll-on.

7. 2HD Sp. z o.o – Działdowo
Przedmiotem działalności Spółki jest zdobienie opakowań szklanych i opakowań z tworzywa sztucznego. Zdobienie szkła wyprodukowanego w Grupie HEINZ-GLAS to specjalność firmy 2HD działającej od 30 października 2012 r. Firma oferuje nie tylko nowatorskie rozwiązania w dekoracji szkła, ale przede wszystkim doradztwo oraz indywidualne podejście, spełniające oczekiwania klientów. Na każdym etapie podejmowanych działań w 2HD brane są pod uwagę i wdrażane proekologiczne aspekty m.in.: znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez zastosowanie zaawansowanych, wieloetapowych systemów filtracyjnych w piecach suszących na liniach lakierniczych czy eliminacja emisji CO2 poprzez stosowanie odzysku energii z zainstalowanych urządzeń, sprężarek śrubowych


W tak krótkim czasie, wypełnionym intensywną pracą uczestników 13.indACP i konsultantów (Ekspertów CP/Rzeczoznawców NOT), uda nam się wdrożyć SZŚ wg CP i zrealizować działania przynoszące konkretne efekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. O uzyskanych efektach podczas 13.indACP poinformujemy po zakończeniu, które będzie miało miejsce 15 grudnia br.

Działamy wg myśli „Jeśli chcesz znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz znajdziesz powód”.

Kierownikiem naukowym 13.indACP jest prof. dr hab. inż. Zygfryd Nowak - twórca Światowego Programu Czystszej Produkcji i organizator Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji. 

 

Przygotowała:
Anna Wójcik, Kierownik 13.indACP
30.10.2023 r.

 

 

 


Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz