Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , » Czystsze Inspiracje: Zielony dach w firmie MCD Electronics

Czystsze Inspiracje: Zielony dach w firmie MCD Electronics

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on poniedziałek, 26 października 2015 | 16:35

Zastanawialiście się nad posadzeniem roślinności na dachu Waszej firmy? A czy wiecie, że taki „zielony dach” daje wiele korzyści? Przeczytajcie o tym w relacji żywieckiej firmy MCD Electronics.

Fot.: MCD Electronics


W 2014 r., w firmie MCD Electronics sp. z o.o., zakończono kolejny projekt ekologiczny. Tym razem było to wykonanie zielonego dachu.

Firma zdecydowała się na wykonanie dachu ekstensywnego, tzn. takiego, na którym sadzi się zazwyczaj roślinność niską typu: mech, trawy, zioła rozchodniki. Zaletą tego rodzaju ogrodów są niskie koszty założenia, stosunkowo łatwe zagospodarowanie terenu, prosta pielęgnacja, krótki czas uzyskania założonego efektu. Dodatkowym plusem tego rodzaju dachu jest stosunkowo nieduża waga wszystkich warstw wegetacyjnych. W przypadku naszej firmy, do założenia zielonego dachu wykorzystano różnego rodzaju rozchodniki.
Jesienią 2014r na  obszarze 855m2 posadzono 13 824 sadzonek.

Początkowo ogród nie wzbudzał wielkiego zachwytu:

Fot.: MCD Electronics


Ale już na przełomie wiosny i lata 2015r dach wyglądał obiecująco:

Fot.: MCD Electronics

We wrześniu niektóre barwy stały się bardzie intensywne:

Fot.: MCD Electronics

A jesienią ogród pokazał całą paletę czerwieni:

Fot.: MCD Electronics


Jak widać, w przeciągu roku, udało się uzyskać naprawdę satysfakcjonujące efekty estetyczne. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach ogród jeszcze bardziej wypięknieje i stanie się prawdziwą perełką.     

Ale to nie jedyna zaleta zielonego dachu.

Nasz ogród chroni membranę dachową przed ekstremami temperaturowymi oraz gradem. W czasie opadów zatrzymuje około 50% wody, dzięki czemu zostaje zmniejszona ilość wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji o około 50%. Zieleń zwiększa również odporność ogniową oraz doskonale tłumi hałas. Dodatkowo zielony dach efektywnie ochładza budynek w czasie wysokich temperatur.

Dodatkowym atutem zielonego dachu w naszej firmie jest jego usytuowanie. Jest on doskonale widoczny z sali konferencyjno-szkoleniowej, z której można również wyjść na tenże dach.  Stanowi on swoisty taras. W takiej scenerii łatwiej zadbać o przyjazną atmosferę w czasie przeprowadzania rozmów biznesowych, a w czasie przerwy przyjemnie odetchnąć świeżym powietrzem na kolorowym tarasie.

Opracowała:
Edyta Wojtusiak
Pełnomocnik Zarządu ds. Czystszej Produkcji
w firmie MCD Electronics sp. z o.o. w Żywcu

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz