Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Dyplomy CP - wręczone. Pierwsza Uroczysta konferencja Ruchu CP z nowym Przewodniczącym Kapituły (Ministerstwo Środowiska, 26.04.2018 r.)

Dyplomy CP - wręczone. Pierwsza Uroczysta konferencja Ruchu CP z nowym Przewodniczącym Kapituły (Ministerstwo Środowiska, 26.04.2018 r.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on środa, 2 maja 2018 | 10:39

 
26 kwietnia 2018 r. w Ministerstwie Środowiska  odbyła się uroczysta konferencja Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji, zorganizowana pod hasłem "Czystsza Produkcja i Gospodarka o Obiegu Zamkniętym". W uroczystości wzięli udział m.in.:
 • Minister Sławomir Mazurek - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska,  Przewodniczący Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości,
 • Minister Marek Haliniak - Główny Inspektor Ochrony Środowiska, patron Polskiego Rejestru CP i OP.
Spotkanie, w którym wzięło udział ok. 50 osób, było nie tylko okazją do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami w zakresie Czystszej Produkcji i Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, ale też do wręczenia nagród Polskiego Ruchu CP oraz podsumowania zakończonej poprzedniego dnia 46. edycji szkoły Czystszej Produkcji - zrealizowanej po raz pierwszy pod "odświeżoną" nazwą: Akademia Czystszej Produkcji.


Konferencję otworzył Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch CP. W krótkim wystąpieniu przede wszystkim wyraził radość z ponownego spotkania Laureatów Ruchu CP w gmachu ministerialnym - tym razem w Ministerstwie Środowiska, a także z powołania nowego Przewodniczącego Kapituły. Następnie przekazał głos nowemu Przewodniczącemu Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości - p. Ministrowi Sławomirowi Mazurkowi – Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Stół prezydialny; od lewej: Michał Jan Cichy - Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, Minister Sławomir Mazurek - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Minister Marek Haliniak - Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Agnieszka Tomaszewska - Ministerstwo Środowiska.
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji (MW)

Podczas swojego wystąpienia p. Minister Sławomir Mazurek m.in. zwracał uwagę na istotność tematyki Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) oraz podejmowane w tym zakresie działania, trendy - jak np. nowe modele biznesowe, pakiet odpadowy, rozszerzona odpowiedzialność producenta czy podkreślany ostatnio trend do łączenia GOZ z kwestiami klimatycznymi.
Zaznaczył, że wdrożenie w życie GOZ stanowi wielkie wyzwanie dla polskiej i europejskiej gospodarki, a dla polskiego rządu GOZ nie jest jedynie pustym hasłem. Wynika ze Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, a wkrótce znajdzie odzwierciedlenie w mapie drogowej transformacji polskiej gospodarki w kierunku GOZ, którą przygotowuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - m.in. przy współpracy Ministerstwa Środowiska.
W swoim wystąpieniu Minister Mazurek zaznaczył, że takie działania jak Czystsza Produkcja są tym, do czego powinna zmierzać Gospodarka o Obiegu Zamkniętym. Podkreślił wieloletnie doświadczenia Polski w tym obszarze: „Rzeczywistość zmienia się bardzo dynamicznie. Pewne podwaliny do tego dawały właśnie takie pilotaże, jak Polski Ruch Czystszej Produkcji - bo to zachęcało, pokazywało że można”. Przypomniał, że Polski Ruch CP stał się pierwszym, pilotażowym programem, ustanowionym wkrótce po ogłoszeniu przez ONZ powstania światowego Ruchu Czystszej Produkcji, podczas konferencji zorganizowanej w 1989 r. „Osoby, które są zrzeszone w Ruchu Czystszej produkcji są pewnymi pionierami w tym obszarze i Państwo jesteście tymi, którzy pokazali, że można” - zaznaczył Minister Mazurek. Dodał, że działania w kierunku GOZ/CP sprawiają, iż rośnie siła firm: „Jeśli przedsiębiorstwo odpowiada na trendy takie jak GOZ, to sukces, trwanie i wzrost przedsiębiorstwa na pewno będzie miał wielką szansę”. "Z trendami zawsze jest trochę tak, że jak jest trudno, to trzeba iść pod wiatr. Ale kiedy już mamy pewne doświadczenie, to wiemy, że jesteśmy w stanie te doświadczenia wykorzystać. Szczególnie, kiedy mamy takie doświadczenie, jak Ruch Czystszej Produkcji, gdzie możemy pokazać pewne polskie dobre praktyki, polskie success story, które zachęca aby takie działania podejmować” - powiedział Minister Mazurek.


Przemówienie p. Ministra Sławomira Mazurka - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska (pośrodku). Na zdjęciu również:, Minister Marek Haliniak - Główny Inspektor Ochrony Środowiska (po prawej) oraz Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch CP - Michał Jan Cichy (po lewej)
Fot.: Ministerstwo Środowiska


Następnie głos zabrał p. Minister Marek Haliniak – Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Patron Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości.
Minister podkreślił rolę, którą - oprócz patronatu - spełnia GIOŚ w Polski Rejestrze CP i OP, pilnując, aby wśród kandydatów nie znajdowały się firmy uchybiające wymogom ochrony środowiska. Dodał także, iż słuchając o GOZ odnosi wrażenie, że „to już było”. A to właśnie dzięki aktywności Ruchu Czystszej Produkcji, który prawie 30 lat temu, na początku lat 90-tych, zaczął swoją działalność pod przewodnictwem Profesora Zygfryda Nowaka. Wiele rzeczy już było - jak np. szukanie nowych sposobów zapobiegania powstawaniu odpadów. Jednak czasy się zmieniają - powstają nowe trendy, mamy społeczeństwo informacyjne, rośnie rola innowacyjności. Pojawiają się więc również nowe podejścia - i dziś mówimy o GOZ. Puentując, Minister Haliniak podkreślił, że widzi głęboki sens w tych obecnych „nowych czasach”.

Kolejnym punktem programu było uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień Ruchu Czystszej Produkcji za rok 2017, którego dokonali: p. Minister Sławomir Mazurek, p. Minister Marek Haliniak oraz Prezes Michał Jan Cichy. Jako pierwsze wręczone zostały certyfikaty potwierdzające wpis do Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwa Czystszej Produkcji.
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla Instytutu Tele- i Radiotechnicznego w Warszawie.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla BOLIX S.A. w Żywcu.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla Famed Żywiec Sp. z o.o.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla CEMEX Polska Sp. z o.o - cementownie w Chełmie i Rudnikach.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla BWiK WOD-KAN w Białej Podlaskiej.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla DAFA Polska Sp. z o.o.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla Fabryki Przewodów Energetycznych w Będzinie.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla Elektrociepłowni Zielona Góra S.A.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla firmy "Orzeł Biały" S.A. z Piekar Śląskich.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Certyfikat Polskiego Rejestru CP i OP oraz Świadectwo CP dla Gminy Żywiec / Urzędu Miejskiego w Żywcu.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Świadectwo Czystszej Produkcji dla firmy Kegar sp. z o.o. z Kępic.
Fot.: Ministerstwo Środowiska


Kilka firm otrzymało również okolicznościowe dyplomy Mature@CP ("Dojrzały" w Czystszej Produkcji) - nadawane, począwszy od 2015 roku, w dowód uznania za 18 lat udziału w Ruchu CP.
Okolicznościowy dyplom Mature@CP ("Dojrzały" w Czystszej Produkcji) za ponad 18 lat uczestnictwa w Ruchu CP  - dla Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych.
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Okolicznościowy dyplom Mature@CP ("Dojrzały" w Czystszej Produkcji) za ponad 18 lat uczestnictwa w Ruchu CP  - dla DAFA Polska Sp. z o.o. (dawn.: Interchemall sp. z o.o.).
Fot.: Ministerstwo Środowiska
Okolicznościowy dyplom Mature@CP ("Dojrzały" w Czystszej Produkcji) za ponad 18 lat uczestnictwa w Ruchu CP  - dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach.
Fot.: Ministerstwo Środowiska


Na zakończenie tej części uroczystości, nagrodę specjalną - dyplom i puchar Lidera Czystszej Produkcji za rok 2017 - odebrała firma Famed Żywiec Sp. z o.o.
Dyplom i puchar Lidera Czystszej Produkcji za rok 2017 dla Famed Żywiec Sp. z o.o.
Fot.: Ministerstwo Środowiska

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Prezesa Stowarzyszenia Polski Ruch CP - Michała Jana Cichego - na temat "Czystsza Produkcja jako podstawa dla Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) w Polsce". W prezentacji pokazane zostały związki CP i GOZ, ich wspólna idea oraz przykładowe działania, jakie podejmowały od początku lat 90-tych XX wieku i nadal podejmują uczestnicy Polskiego Ruchu CP.

Następnie zaprezentowane zostały wybrane Projekty Czystszej Produkcji zrealizowane w ramach zakończonej poprzedniego dnia Akademii Czystszej Produkcji. Przedstawiono koncepcje oraz uzyskane efekty z następujących projektów:
 • Kegar sp. z o.o. w Kępicach: projekt "Zapobieganie powstawaniu odpadów skór garbowanych chromowo",
 • Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim: projekt "Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska poprzez zwiększenie efektywności odwadniania osadów z zakładowej oczyszczalni ścieków",
 • Gyllow Tradycyjnie w Przejmie k/o Iłowa: projekt "Ograniczenie emisji gazów i pyłów do atmosfery poprzez zmianę sposobu ogrzewania kotłów produkcyjnych, na gazowe",
 • Aquanet spółka akcyjna w Poznaniu, projekt: "Poprawa efektywności energetycznej w pomieszczeniach socjalno-bytowych Spółki".
Projekt CP zrealizowany przez Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim prezentuje p. Maciej Ciechanowski
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (AW)
Projekt CP zrealizowany przez Kegar sp. z o.o. w Kępicach prezentuje p. Daria Kulis
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (AW)
Projekt CP zrealizowany przez Gyllow Tradycyjnie w Przejmie k/o Iłowa prezentuje p. Tomasz Ciołkowski
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (AW)
Projekt CP zrealizowany przez Aquanet spółka akcyjna w Poznaniu prezentują panie Agata Maciołek i Bożena Nowicka. Przy stole prezydialnym również: Krystyna Lenarczyk - Kierownik 46. Akademii CP (Sekretarz Stowarzyszenia, Prezes Oddziału Mazowieckiego) oraz Michał Jan Cichy - Prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (AW)

Kolejnym punktem uroczystości było podpisanie:
przez jednego z uczestników Akademii CP: Eco Progress k.m. Sp. z o.o. Warszawa (w imieniu Firmy deklarację podpisał Prezes Zarządu - dr inż. Kazimierz Manios, Ekspert Czystszej Produkcji).


Podpisanie Międzynarodowej Deklaracji CP UNEP/ONZ oraz deklaracji Global Compact przez dr. inż. Kazimierza Maniosa - Prezesa firmy Eco Progress k.m. sp. z o.o. z Warszawy (pośrodku), w obecności Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch CP - Michała Jana Cichego (po prawej) oraz Krystyny Lenarczyk - Sekretarza Stowarzyszenia Polski Ruch CP, Prezesa Oddziału Mazowieckiego, Kierownika 46. Akademii  CP (po lewej).

Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (AW)


W dalszej części głos zabrali przedstawiciele przedsiębiorstw uczestniczących od ponad 20 lat w Ruchu CP. Swoimi doświadczeniami podzielili się:
 • p. Małgorzata Kotajny-Szewczyk, Dyrektor ds. Logistyki Famed Żywiec sp. z o.o. - wystąpienie "20 lat doświadczeń w Czystszej Produkcji i zamykaniu obiegów materiałowych w Famed Żywiec sp. z o.o."
 • p. Michael Pedersen, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Orzeł Biały S.A. - prezentacja "Działania proekologiczne z punktu widzenia recyklera – Orzeł Biały S.A. Piekary Śląskie
Prezentacja działalności firmy Famed Żywiec Sp. z o.o. - Małgorzata Kotajny-Szewczyk, Dyrektor Działu Logistyki
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (MJC)

Prezentacja działalności firmy "Orzeł Biały" S.A. - Michael Rohde Pedersen - Prezes Zarządu
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (MJC)

W ostatniej części prelekcji, przedstawiono wybrane narzędzia i koncepcje związane z Czystszą Produkcją i równocześnie Gospodarką o Obiegu Zamkniętym. W programie znalazły się następujące wystąpienia:
 • "Wybrane narzędzia CP i GOZ: Ocena Cyklu Życia Wyrobu" - dr inż. Jolanta Baran, Politechnika Śląska, Wiceprezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Polski Ruch CP,
 • "Edukacja w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym" – dr inż. Małgorzata Hordyńska, Politechnika Śląska, Sekretarz Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Polski Ruch CP,
 • Zero Waste - nowy typ konsumenta: nowe szanse, nowe wyzwania" – inż. Karolina Ceglarz, Politechnika Śląska, Stażystka Stowarzyszenia Polski Ruch CP
 • "Prezentacja koncepcji zagospodarowania odpadów, nagrodzonej w konkursie Stena Circular Economy Award w kategorii studentów" (koncepcja kompostomatu) – inż. Karolina Ceglarz (j.w.).
Konferencję zakończyło krótkie podsumowanie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - p. Ministra Marka Haliniaka.

Prezentacja o LCA - Jolanta Baran, Politechnika Śląska, Wiceprezes Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Polski Ruch CP. Przy stole prezydialnym także - od prawej: Krystyna Lenarczyk - Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Polski Ruch CP, Prezes Oddziału Mazowieckiego; Michał Jan Cichy - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch CP.
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (AW)

Prezentacja o edukacji w GOZ - Małgorzata Hordyńska, Politechnika Śląska, Sekretarz Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Polski Ruch CP
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (KL)

Prezentacja o koncepcji Zero Waste - Karolina Ceglarz, Politechnika Śląska, Stażystka Stowarzyszenia Polski Ruch CP
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (MJC)

Głos w dyskusji - Minister Marek Haliniak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska
Fot.: Stowarzyszenie Polski Ruch CP (MJC)


Bardzo cieszymy się z kolejnego, bardzo udanego eko-wydarzenia, w które zaangażowały się instytucje aktywnie uczestniczące w Polskim Ruchu Czystszej Produkcji. Serdecznie dziękujemy Ministerstwu Środowiska za udostępnienie sali. Dodatkowym wynikiem konferencji są m.in. 2 wstępne deklaracje obecnych na spotkaniu firm, dotyczące organizacji seminariów w ramach akcji "wymiany doświadczeń", a także potwierdzenie - już przez nowego Przewodniczącego Kapituły - zaproszenia Ruchu CP na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach.
Kolejne spotkanie Ruchu CP planujemy po zakończeniu kolejnej edycji Polskiego Rejestru CP i OP - czyli już za niecały rok.

Relacja z tego Wydarzenia ukazała się już także na stronach Ministerstwa Środowiska, zapraszamy do zapoznania się z nią pod adresem: https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/promocja-czystszej-produkcji/ 

Opracował:
Michał Jan Cichy
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polski Ruch CP


Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz