Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , » X Piknik Ekologiczny w Żyrardowie (21 września 2019 r.)

X Piknik Ekologiczny w Żyrardowie (21 września 2019 r.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on środa, 25 września 2019 | 13:57


Tradycją stało się już uczestniczenie Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji w Piknikach organizowanych przez Powiat Żyrardowski. Wcześniej były to Pikniki Energetyczne podczas których organizowaliśmy seminaria tematyczne oraz zachęcaliśmy przedsiębiorców do działań zgodnych z ekologią, a od ubiegłego roku wydarzenie odbywa się pod nowym tytułem „Piknik Ekologiczny”.

Byliśmy obecni również w tym roku, 21 września 2019 r. podczas pikniku organizowanego tym razem wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Żyrardowie i Miasto Żyrardów.

Podczas tego wydarzenia m.in. podpisana została kolejna Międzynarodowa Deklaracja Czystszej Produkcji, a także deklaracja dotycząca poparcia dla inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact oraz stosowania jej zasad. Kolejnym Sygnatariuszem zostało rodzinne rolne gospodarstwo ekologiczne prowadzone przez Państwa Teresę i Andrzeja Lubeckich. W imieniu Firmy Kraina Czarnego Bzu z gminy Puszcza Mariańska, ww. deklaracje podpisał Pan Andrzej Lubecki, w obecności Starosty Powiatu Żyrardowskiego Pani Beaty Sznajder, Prezesa Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji (SPRCP) Michała Jana Cichego oraz Sekretarza Generalnego SPRCP Krystyny Lenarczyk.

Podpisanie Międzynarodowej Deklaracji Czystszej Produkcji i deklaracji poparcia dla Global Compact, przez firmę Kraina Czarnego Bzu z Puszczy Mariańskiej. Od lewej: Beata Sznajder - Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Andrzej Lubecki - Właściciel Krainy Czarnego Bzu, Michał Jan Cichy - Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji (SPRCP), Krystyna Lenarczyk - Sekretarz Generalny SPRCP

Kraina Czarnego Bzu to gospodarstwo na terenie gminy Puszcza Mariańska, w którym właściciele zajmują się uprawą i przetwarzaniem czarnego bzu (soki i syropy z kwiatów i owoców czarnego bzu z Puszczy Mariańskiej, herbatki ziołowe z kwiatów czarnego bzu oraz czarny bez z jabłkiem). Krzewy są uprawiane zgodnie z zasadami ekologii, a w produkcji wykorzystywane są tradycyjne metody konserwacji. Jak podkreślają właścicieli, czarny bez jest skarbem medycyny ludowej, który znakomicie i w szerokim zakresie może służyć naszemu zdrowiu.

Piknik był także okazją do zaprezentowania projektu finansowanego ze środków  NFOŚiGW „Kampania edukacyjna na temat zapobiegania zanieczyszczeniom oraz Gospodarki o Obiegu zamkniętym, z wykorzystaniem doświadczeń Czystszej Produkcji i EMAS”, realizowanego przez SPRCP począwszy od sierpnia 2019 r., finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 
htps://www.cp.org.pl/goz
Podczas pikniku dystrybuowany był jeden z pierwszych efektów tego projektu, czyli wydrukowana na papierze pochodzącym z recyklingu broszura „Gospodarka o Obiegu Zamkniętym - co oznacza dla nas jako konsumentów i producentów?”, która była rozdawana przez obecnych na Pikniku Członków Zarządu Stowarzyszenia, a także wyłożona na kilku stoiskach współpracujących z SPRCP organizacji pozarządowych i firm, jak również na stoisku Miasta/Powiatu Żyrardów.


Członkowie Zarządu Stowarzyszenia promujący broszurę o GOZ podczas Pikniku. Od lewej: Anna Wójcik - Wiceprezes, Krystyna Lenarczyk - Sekretarz Generalny
fot.: SPRCP/MJC


Broszura o GOZ na stoisku Miasta i Powiatu Żyrardów
fot.: SPRCP/MJC

Broszura o GOZ na stoisku Stowarzyszenia Wspólnota Żyrardowa
fot.: SPRCP/MJC

Broszura o GOZ na stoisku firmy Gyllow Tradycyjnie - absolwenta 46. Akademii Czystszej Produkcji
fot.: SPRCP/MJCOkładka broszury o GOZ. Kliknij w nią, aby pobrać broszurę w formacie pdf.


Szczegółowe informacje o ww. projekcie dostępne są na stornie htps://www.cp.org.pl/goz, natomiast broszurę można pobrać darmowo w pliku pdf ze strony https://www.cp.org.pl/broszura-goz.

Opracowali:
Krystyna Lenarczyk i Michał Jan Cichy


Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz