Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 1. Zamknięty obieg surowca w procesie termoformowania (Famed)

Dobre praktyki CP: 1. Zamknięty obieg surowca w procesie termoformowania (Famed)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on poniedziałek, 30 marca 2020 | 08:00


Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 1:
Optymalizacja procesu przetwórstwa tworzyw sztucznych w procesie termoformowania – zamknięty obieg surowca
 
Firma: FAMED Żywiec Sp. z o.o.

Branża: przemysł elektromaszynowy (produkcja sprzętu medycznego)

Zasoby, których dotyczy to działanie:
  • Materiały
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady (z tworzyw sztucznych)
Koszt wdrożenia: Średni


Opis problemu:
Termoformowanie to proces technologiczny, w którym z płaskich folii lub płyt ABS, podgrzanych wstępnie do określonej temperatury charakterystycznej dla danego tworzywa, formuje się produkty o określonych kształtach. Powstające w tym procesie elementy są formowane poprzez opuszczenie powłoki powstałej z rozgrzanego tworzywa sztucznego, podtrzymywanego strumieniem powietrza, na formę, np. odpowiadającą kształtowi elementu meblowego. W ten sposób powstają różnorodne elementy m.in. do mebli i sprzętów o przeznaczeniu medycznym. Problem stanowią pozostałości płyty ABS, gdyż opuszczana na formę powłoka (płyta ABS) ma kształt prostokątny, a po wycięciu z niej pożądanego elementu powstają skrawki, kawałki tych płyt.

Zastosowane rozwiązanie:
Wytwarzanie granulatu z odciętych kawałków płyt ABS. Kawałki płyt ABS po termoformowaniu oraz usunięciu folii zabezpieczającej są mielone. Młynek rozdrabnia je na granulat, który wykorzystywany jest jako surowiec dla wtryskarki do wykonywania kolejnych produkowanych elementów. Proces przetwórstwa tworzyw prowadzony w FAMED to przykład procesu o minimalnej ilości odpadów, w którym surowiec znajduje się w obiegu zamkniętym (kawałki płyt ABS są ponownie wykorzystywane w procesie produkcyjnym). Produkty wytworzone z wtórnego granulatu mogą być trochę mniej odporne na promienie słoneczne, co jednak nie przeszkadza w przypadku wytwarzania elementów wewnętrznych (np. złączki, tulejki itp.).

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:
  • Niedopuszczenie do wytwarzania odpadów - zamknięty obieg surowca (tworzywa sztuczne ABS)
  • Ograniczenie zużycia materiałów

Etapy obiegu zamkniętego w opisanym powyżej procesie: termoformowanie płyt ABS (zdjęcie w lewym górnym rogu), obcinanie wyprasek, mielenie kawałków ABS, suszenie granulatu, wykorzystanie granulatu do wtryskarki.


Źródła:
  • „Raporty o zrównoważonym rozwoju” składane przez żywiecki FAMED w ramach Ruchu Czystszej Produkcji
  • Materiały nadesłane przez FAMED Żywiec Sp. z o.o.
https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz