Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Relacja z konferencji ''CircularPlast - tworzywa sztuczne w obliczu zmian w kierunku GOZ'', 24.01.2022 r.

Relacja z konferencji ''CircularPlast - tworzywa sztuczne w obliczu zmian w kierunku GOZ'', 24.01.2022 r.

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on wtorek, 22 lutego 2022 | 11:36


 
24 stycznia 2022 r. odbyła się konferencja „CircularPlast – tworzywa sztuczne w obliczu zmian w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji.
 

 
Planowana początkowo w trybie hybrydowym, ostatecznie została odroczona do stycznia br. i zorganizowana ze względów bezpieczeństwa wyłącznie w formule on-line.
Gorąca tematyka konferencji oraz znamienite grono Panelistów, przyciągnęły przed monitory komputerów prawie 200 osób. Dyskutowano na temat wyzwań: w obszarze zmian prawnych, utylizacji wyrobów i odpadów z tworzyw sztucznych i kompozytów, ekoprojektowania wyrobów, wydłużania cyklu ich życia, innowacyjnych rozwiązań na rzecz zamykania obiegu tworzyw sztucznych i wielu innych w tymże obszarze. Wszystko w kontekście oczekiwania na ustawy wprowadzające w naszym kraju rozszerzoną odpowiedzialność producenta, tzw. dyrektywę plastikową (SUP - z ang. single-use plastics) oraz system kaucyjny.

 
Patronat nad konferencją objęła Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
 

 
  
Wydarzenie zostało zrealizowane przy wsparciu marketingowym w projekcie OWES SWR, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Konferencję, w imieniu organizatora, uroczyście rozpoczął Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, dr inż. Michał Jan Cichy. Powitał wszystkich uczestników, w przedstawionej przez siebie prezentacji omówił ramowo działalność Stowarzyszenia i realizowane przez niego projekty (w tym dofinansowany przez NFOŚiGW projekt #KampaniaGOZ). Zaprosił także do udziału w Akademii Czystszej Produkcji oraz na organizowane przez Stowarzyszenie szkolenia z zakresu ochrony środowiska. Wprowadzając do tematyki konferencji, m.in. odtworzył opracowaną przez Stowarzyszenie komputerową animację pokazującą podstawy Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
Następnie przekazał głos Pawłowi Barylukowi z Silk Road Certification, który wprowadził słuchaczy do tematyki odpadów z tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej i na świecie (prezentacja zatytułowana "Wprowadzenie do tematyki odpadów z tworzyw sztucznych w UE i w świecie")


W panelu I, poświęconym tematyce Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, dyrektywy SUP oraz systemu kaucyjnego, który moderował Michał Jan Cichy, wzięli udział:
  • Anna Larsson - Dyrektor Reloop Platform
  • Jakub Tyczkowski - Prezes Zarządu Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA
  • Małgorzata Greszta - Polski Pakt Plastikowy
Paneliści naświetlili sytuację jaka panuje w Europie i na świecie jeśli chodzi o kwestie prawne dla tworzyw sztucznych oraz najpilniejsze potrzeby w tym zakresie jakie stoją przede wszystkim przed aparatem prawnym w Polsce, nastawienie do zmian zarówno producentów, jak i konsumentów w kontekście wyzwań związanych głównie z ekoprojektowaniem oraz kosztami zmian jakie nas wszystkich czekają. 


Panel II, którego tematyka zakreśliła obszar od mikroplastiku do realnych rozwiązań, jako moderator poprowadziła Małgorzata Hordyńska, pracownik dydaktyczny Politechniki Śląskiej a jednocześnie członek Stowarzyszenia Polski Ruch CP. Dyskutowano szeroko obecność tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu i związane z tym faktem obawy i zagrożenia. Pracownicy naukowi Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej przedstawili najnowsze badania i kierunki współpracy z przemysłem w zakresie tworzyw sztucznych. W panelu z ramienia Politechniki Śląskiej udział wzięli i zaprezentowali referaty:

 

Panel III moderowała Małgorzata Greszta z Polskiego Paktu Plastikowego. Na wstępie przedstawiła prezentację pokazującą założenia partnerstwa jakie przyświecają zrzeszonym w ramach Paktu na rzecz zamykania obiegu opakowań z tworzyw sztucznych.
Raport dotyczący opakowań nadmiernych i problematycznych zaprezentowała Dorota Żmudzińska.

Wystąpienia te tytułem wstępu wprowadziły słuchaczy w obszary strategii Upstream Innovation, które omówiono w kolejnych częściach panelu:

Cz. 1. Eliminacja: Dorota Żmudzińska omówiła dwie ścieżki eliminacji opakowań.

Następnie o „Eliminacji opakowań problematycznych i ekoprojektowaniu w sieci Biedronka” – opowiedziała Katarzyna Grabarska reprezentacja sieć handlową Biedronka, która jest Członkiem Paktu Plastikowego.

Cz. 2. Ponowne użycie: Dorota Żmudzińska omówiła 4 istniejące rozwiązania ponownego użycia.

O „Refillomatach jako innowacyjnym rozwiązaniu dla opakowań wielokrotnego użycia opowiedział Szymon Barabasz " z firmy SWAP.

Cz. 3. Cyrkulacja materiałów: do problematyki trzeciej części panelu znów wprowadziła słuchaczy Dorota Żmudzińska, która opowiedziała o istniejących możliwościach zamykania obiegu dla materiałów poprzez zapewnienie recyklowalności, kompostowalności lub substytucji opakowań.

Case study w tym obszarze zaprezentowała Anna Urbańska z firmy ALPLA. Opowiedziała o cyrkulacji materiałów w praktyce.

 
Panel IV dotyczył problematyki utylizacji wyrobów i odpadów z kompozytów polimerowych, kompozytów biodegradowalnych, włókien naturalnych, ekoprojektowania, kompozytów ze źródeł odnawialnych, technologii bezodpadowych, wydłużenia cyklu życia wyrobów oraz regeneracji.

Gospodarzami panelu były: Polskie Towarzystwo Materiałów Kompozytowych i Polski Klaster Technologii Kompozytowych, które reprezentowali moderatorzy: dr hab. inż. Anna Janina Dolata (Wydział Inżynierii Materiałowej PŚ, PTMK) oraz dr inż. Andrzej Czulak (PKTK). Rozpoczęli panel słowem wstępnym na nt. synergii nauka – przemysł.

W panelu IV swoje osiągnięcia zaprezentowali:

Zarówno na zakończenie każdego z paneli, jak i na koniec konferencji, referujący odpowiadali na licznie zadawane na czacie pytania. Niestety spotkanie on-line nie zastąpi wydarzeń „na żywo”, które umożliwiają szersze rozmowy kuluarowe. Pozostał w związku z tym niedosyt, który mamy nadzieję zaspokoić w przyszłości spotykając się już "w realu".

Na zakończenie głos zabrał ponownie Prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji, dr inż. Michał Jan Cichy, serdecznie dziękując wszystkim Uczestnikom Wydarzenia "CircularPlast".

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony: www.cp.org.pl, a także do obserwowania na Facebooku oraz na LinkedIn.
 
Opracowała: Małgorzata Hordyńska
 
 
 
Wybrane propozycje Stowarzyszenia Polski Ruch CP:
 

 
 
 
 
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz