Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » » Ruszyła 8. edycja Akademii Czystszej Produkcji w trybie ''indywidualnym''!

Ruszyła 8. edycja Akademii Czystszej Produkcji w trybie ''indywidualnym''!

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on poniedziałek, 12 września 2022 | 09:33Priorytetową działalnością Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji są działania przeciwdziałające powstawaniu odpadów oraz innym negatywnym oddziaływaniom na środowisko, zgodnie z założeniami Czystszej Produkcji (CP) – czyli strategii zapobiegającej degradacji przyrody i minimalizującej zużycie zasobów naturalnych.

Wdrażanie CP odbywa się poprzez szkolenia połączone z modułem projektowo-wdrożeniowym, tzw. Akademie Czystszej Produkcji (ACP), skierowane do organizacji chcących wdrożyć System Zarządzania Środowiskowego (SZŚ wg CP) zgodnie z wytycznymi naszego Stowarzyszenia. SZŚ wg CP ma zastosowanie do każdej organizacji, która chce zapobiegać szkodliwym oddziaływaniom na środowisko zgodnie z ideą Zrównoważonej Produkcji i Zrównoważonej Konsumpcji.

Najważniejszą cechą naszych szkoleń jest praktyka, tj. realizacja podczas ACP tzw. „Projektów Czystszej Produkcji” - czyli planowanych i wdrażanych w szkolonych przez nas firmach projektów, zapobiegających powstawaniu zanieczyszczeń oraz nadmiernemu zużyciu zasobów u źródeł ich powstawania, które przynoszą korzyści dla przyrody i człowieka oraz oszczędności finansowe dla firmy (zobacz spis Projektów CP zrealizowanych w dotychczasowych edycjach Akademii).

Nową formą ACP, którą uruchomiliśmy pod koniec 2020 r., jest tzw. tryb „indywidualny”, realizowany początkowo tylko dla 1 firmy, a obecnie dla małych grup: od 1 do 5 firm. Ósmą już edycję „indywidualnej” Akademii CP (w skrócie: 8.indACP) rozpoczęliśmy 5 września, a zakończymy w połowie października 2022 r. Jest to on-line’owe, intensywne szkolenie (teoria i praktyka), trwające 6 tygodni, połączone z pracą (w tym m.in. konsultacjami) na miejscu, w szkolonych instytucjach. W bieżącej edycji udział bierze 5 firm:

  • GFTE Sp. z o.o. z siedzibą w Malborku – 2 pracowników
  • CEDROB S.A. z siedzibą w Ujazdówku – 3 pracowników
  • MDM NT Sp z o.o. Bielsko Biała (Z-d w Bażanowicach ) – 3 pracowników
  • NaturAgra Drób Szlachetny z siedzibą w Tomaszowie Mazowieckim – 2 pracowników
  • Sedar Spółka Akcyjna z siedzibą w Międzyrzecu Podlaskim – 4 pracowników

W tak krótkim czasie, wypełnionym intensywną pracą, uczestników 8.indACP i konsultantów, Ekspertów CP/Rzeczoznawców NOT, uda się nam wdrożyć SZŚ wg CP i zrealizować działania przynoszące konkretne efekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. O efektach uzyskanych podczas 8.indACP poinformujemy po jej zakończeniu. Działamy wg zasady: „Jeśli chcesz znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz znajdziesz powód”.

Kierownikiem naukowym 8.ind ACP jest prof. dr hab. inż. Zygfryd Nowak – organizator Polskiego Ruchu Czystszej Produkcji w ramach Światowego Programu Czystszej Produkcji ONZ.

Przygotowali:

Anna Wójcik

Michał Jan Cichy

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz