Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 19. Ograniczenie ryzyka rozlania rozpuszczalnika oraz zmniejszenie emisji niezorganizowanej (Nowodvorski Lighting sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 19. Ograniczenie ryzyka rozlania rozpuszczalnika oraz zmniejszenie emisji niezorganizowanej (Nowodvorski Lighting sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 08:15

 

 

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 19:
Ograniczenie ryzyka rozlania rozpuszczalnika oraz zmniejszenie emisji niezorganizowanej w Dziale Patynowni

Firma:
Nowodvorski Lighting sp. z o.o., Oddział w Siemianowicach Śląskich

Branża: produkcyjna
Główne produkty: oprawy oświetleniowe

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Materiały
  • Chemikalia
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Emisje do atmosfery
Koszt wdrożenia: Niski
Opis problemu:

W Dziale Patynowni pracownicy w ramach swoich obowiązków m. in. malują ręcznie, za pomocą pędzli, elementy lamp farbami, które mają dać efekt postarzenia. W trakcie przerwy pędzle umieszczane były w kubku z rozpuszczalnikiem, by farba na pędzlu nie zaschła. Używano do tego celu kubków jednorazowych, których wysokość była niższa od długości pędzli, przez co pojemniki pozostawały stale otwarte, a to sprzyjało nadmiernej niezorganizowanej emisji rozpuszczalnika. Poza tym pojemniki (kubki z pędzlami i pojemniki z rozpuszczalnikiem) stały dotychczas w przypadkowych miejscach, w związku z czym istniało zagrożenie niekontrolowanego rozlania się substancji chemicznych.

Zastosowane rozwiązanie:
 
Dział Patynowni został wyposażony w wannę wychwytową, w której obligatoryjnie są umieszczane wszystkie pojemniki, celem ograniczenia ryzyka rozlania się stosowanych substancji chemicznych. Dodatkowo, gdyby takie rozlanie się zdarzyło – substancja jest zbierana przy pomocy wielorazowego czyściwa, oddawanego następnie do prania (nie powstają odpady).
Jednorazowe kubki do przechowywania pędzli zamieniono na takie pojemniki, które można wykorzystywać wielokrotnie, jednocześnie wyższe niż długość moczonych pędzli, co umożliwia ich zamknięcie szczelnymi pokrywkami (ograniczenie emisji niezorganizowanej).

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:
  • Wanny wychwytowe pozwoliły na poprawę bezpieczeństwa pracy poprzez zapobieganie rozlaniu szkodliwych substancji, a zamykane pojemniki – na ograniczenie emisji rozpuszczalnika do atmosfery 
  • Zmniejszenie emisji gazowej dzięki zastosowaniu pojemników z pokrywką na pędzle moczone w rozpuszczalniku (m.in. poprawa warunków pracy)
  • Wymiana pojemników jednorazowych na wielorazowe ograniczyła ilość tworzyw sztucznych stosowanych do ich produkcji, a także ilość odpadów powstających ze zużytych pojemników (poprzednio w firmie zużywano ok. 10 jednorazowych pojemników na miesiąc).

Stary sposób przechowywania pędzli i rozpuszczalnika  Nowy sposób przechowywania pędzli i rozpuszczalnika


Źródło:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 47.759, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie Nowodworski Spółka Jawna (nazwa firmy w momencie wdrażania projektu): „Ograniczenie oddziaływania na środowisko zgodnie z zasadami Czystszej Produkcji w zakładzie w Siemianowicach Śląskich”
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę Nowodvorski Lighting sp. z o.o.
https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz