Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 20. Ponowne wykorzystanie opakowań z kupowanych elementów (Nowodvorski Lighting sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 20. Ponowne wykorzystanie opakowań z kupowanych elementów (Nowodvorski Lighting sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 08:20

 
Bombki w woreczkach strunowch z tworzywa sztucznego

fot. Nowodvorski Lighting sp. z o.o.


Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 20:
Ponowne wykorzystanie opakowań z kupowanych elementów

Firma:
Nowodvorski Lighting sp. z o.o., Oddział w Siemianowicach Śląskich

Branża: produkcyjna
Główne produkty: oprawy oświetleniowe

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Materiały (opakowaniowe)
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
Koszt wdrożenia: Brak
(działanie bezkosztowe) Opis problemu:

Jednym z elementów używanych do produkcji lamp w opisywanej firmie są szklane bombki. Najmniejsze dwa rozmiary tych bombek, celem zabezpieczenia, producent pakuje przed dostarczeniem w woreczki strunowe z tworzywa sztucznego (patrz: fotografia). W Dziale Montażu, woreczki, z których wyciągnięto bombki, były dotąd wyrzucane.

Zastosowane rozwiązanie:

Jeden z pracowników zauważył, że w innym dziale firmy podobne woreczki są używane do pakowania elementów wysyłanych do klienta (do niektórych lamp dołączane są specjalnie w tym celu kupowane woreczki strunowe z drobnymi, elementami jak np. śrubki).
W celu zbierania wyrzucanych dotąd woreczków strunowych, przygotowano oddzielny pojemnik, w którym - po zebraniu odpowiedniej ich ilości - przekazywane są do działu logistyki, a następnie są wykorzystane do pakowania ww. drobnych elementów. Dzięki temu przedłużono życie opakowań oraz uniknięto zakupu nowych.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:
  • Ponowne wykorzystanie ok. 31 500 szt./miesiąc woreczków strunowych (o tyle mniej jest ich kupowanych), co zaspokaja ponad 30% miesięcznego zapotrzebowania firmy
  • Oszczędność około 530 zł netto rocznie, dzięki prostej czynności odłożenia woreczka strunowego do pojemnika i przekazania do ponownego użyciaKontener do magazynowania odzyskanych woreczków
fot. Nowodvorski Lighting sp. z o.o.

 
Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 47.759, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie Nowodworski Spółka Jawna (nazwa firmy w momencie wdrażania projektu): „Ograniczenie oddziaływania na środowisko zgodnie z zasadami Czystszej Produkcji w zakładzie w Siemianowicach Śląskich”
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę Nowodvorski Lighting sp. z o.o.
https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz