Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 21. Zastosowanie wielorazowych pasów transportowych zamiast taśmy klejącej podczas transportu (Nowodvorski Lighting sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 21. Zastosowanie wielorazowych pasów transportowych zamiast taśmy klejącej podczas transportu (Nowodvorski Lighting sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 08:25

 


Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 21:
Zastosowanie wielorazowych pasów transportowych zamiast taśmy klejącej podczas transportu

Firma:
Nowodvorski Lighting sp. z o.o., Oddział w Siemianowicach Śląskich

Branża: produkcyjna
Główne produkty: oprawy oświetleniowe

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Materiały (opakowaniowe)
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
Koszt wdrożenia: Niski
(ok. 1 500 zł)
Opis problemu:

Po zmontowaniu i spakowaniu w karton, produkowane w firmie lampy trafiają na paletę, na której są następnie przewożone z działu montażu do magazynu wyrobów gotowych. Transport pomiędzy tymi działami trwa około 2-5 minut. Aby w trakcie transportu kartony z lampami nie spadły z palety, były zabezpieczane każdorazowo taśmą klejącą. Taśma klejąca była używana w dużych ilościach, na bardzo krótki czas, po czym od razu trafiała do kosza, a następnie do utylizacji.

Zastosowane rozwiązanie:

Dla uniknięcia odpadu taśmy klejącej, zaproponowano zakup i przydzielenie poszczególnym liniom montażowym, pasów transportowych wielokrotnego użytku. Po umieszczeniu kartonów z lampami na palecie, są one teraz zabezpieczane pasem transportowym wielokrotnego użytku. Po przetransportowaniu palety do magazynu, pasy są zdejmowanie, a następnie przekazywane z powrotem do działu montażu.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:
  • Wyeliminowanie odpadu taśmy klejącej, którego miesięczne zużycie wynosiło 14 864,85 m, a miesięczny koszt 438,45 zł (koszt zakupu: 425,25 zł; koszt utylizacji: 13,20 zł)
  • Wymiana taśmy klejącej na wielorazowe pasy transportowe przyniesie rocznie ponad 5 250 zł oszczędności, a koszty związane z wyposażeniem wszystkich linii montażowych w pasy powinny zwrócić się po około 3,5 miesiącach

Sposób zabezpieczenia opakowań na palecie przed opisywaną zmianą – taśmą klejącą
fot. Nowodvorski Lighting sp. z o.o.
 

Sposób zabezpieczenia opakowań na palecie po opisywanej zmianie – pasami wielokrotnego użytku
fot. Nowodvorski Lighting sp. z o.o.
 
Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 47.759, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie Nowodworski Spółka Jawna (nazwa firmy w momencie wdrażania projektu): „Ograniczenie oddziaływania na środowisko zgodnie z zasadami Czystszej Produkcji w zakładzie w Siemianowicach Śląskich”
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę Nowodvorski Lighting sp. z o.o.
https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz