Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 22. Minimalizacja ilości używanych materiałów opakowaniowych oraz zamiana materiałów tworzywowych przez papierowe (Logistiko sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 22. Minimalizacja ilości używanych materiałów opakowaniowych oraz zamiana materiałów tworzywowych przez papierowe (Logistiko sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 08:30

 

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 22:
Minimalizacja ilości używanych materiałów opakowaniowych oraz zamiana materiałów tworzywowych przez papierowe

Firma:
Logistiko sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie,
miejsce realizacji dobrej praktyki: magazyn w Kutnie

Branża: logistyczna

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Materiały (opakowaniowe)
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
Koszt wdrożenia: Średni
(ok. 10 000 zł)
Opis problemu:

Podczas pakowania wyrobów do wysyłek firma zużywała dużo materiałów opakowaniowych pochodzących z tworzyw sztucznych, w tym np. materiałów stosowanych do wypełnienia oraz taśm klejących.

Zastosowane rozwiązanie:

Odpady papierowe i z tworzyw sztucznych ograniczono poprzez wymianę materiałów dotychczas stosowanych do pakowania i zaklejania przesyłek na wypełnienia papierowe oraz papierowe taśmy.
W przypadku przesyłek, dla których nie ma idealnie pasującego pudełka, górne części są docinane nożem do tapet, aby zminimalizować konieczność stosowania wypełniaczy - zdjęcie 1. Wypełnienia pobiera się ręcznie, w niezbędnej ilości, z bębna widocznego na zdjęciu 2, a następnie wkłada ręcznie do pudełka – zdjęcie 3.
Taśma papierowa z klejem aktywowanym wodą (jako zamiennik dla klasycznej taśmy klejącej) jest przycinana do danej długości przez urządzenie widoczne na zdjęciu 4, a następnie gotowe fragmenty taśmy przyklejane są ręcznie na pudełka przez pracownika – zdjęcie 5.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:

  • Ograniczenie odpadów zarówno papierowych, jak i przede wszystkim z tworzyw sztucznych, poprzez ograniczenie wykorzystywania wypełniaczy i taśm wykonanych z tworzyw sztucznych (co wymagało także czasu przeznaczonego na dodatkową segregację przed przekazaniem odpadów do recyklingu – koszt ok 1000 zł/m-c

Zdjęcie 1. Przycinanie niewymiarowego pudełka, aby zmniejszyć ilość używanego wypełnienia
 
 
Zdjęcie 2. Pobieranie potrzebnej ilości wypełniacza papierowego z bębna
 

 
Zdjęcie 3. Wkładanie wypełnienia do pudełka


Zdjęcie 4. Pobieranie pasków taśmy papierowej
 

Zdjęcie 5. Zaklejanie pudełka taśmą papierową
 
 
Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 47.758, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie Logistiko Sp. z o.o.: „Redukcja zużycia energii elektrycznej, ograniczenie emisji spalin do atmosfery oraz minimalizacja ilości wytwarzanych odpadów”
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę Logistiko Sp. z o.o.

https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.


Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz