Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 23. Wymiana oświetlenia na energooszczędne w części pomieszczeń biurowych (Testronic Sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 23. Wymiana oświetlenia na energooszczędne w części pomieszczeń biurowych (Testronic Sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 08:35

 

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 23:
Wymiana oświetlenia na energooszczędne w części pomieszczeń biurowych

Firma:
Testronic Sp. z o.o., Warszawa

Branża: teleinformatyczna
Główne usługi: testowanie oprogramowania i filmów

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Energia elektryczna
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Emisje do atmosfery (pośrednio)
  • Odpady
Koszt wdrożenia: Średni
(całkowity koszt inwestycji: 5 880 zł)
Opis problemu:

Firma Testronic, zajmująca dużą powierzchnię biurową (ok. 5500 m2), zużywa znaczne ilości energii elektrycznej i ponosi z tego tytułu wysokie koszty.W ramach prac zmierzających do ograniczenia zużycia prądu zinwentaryzowano oświetlenie i stwierdzono, że problemem jest w tym przypadku przestarzałe, szkodliwe dla środowiska i dla człowieka, oświetlenie jarzeniowe.

Zastosowane rozwiązanie:

W ramach opisywanej tu zmiany, wykonano wymianę oświetlenia na energooszczędne (LED) w części pomieszczeń biurowych. Pilotażowo wymianą oświetlenia objęto 5 osobnych pomieszczeń o łącznej powierzchni 106 m2, w 100% wyposażonych w oświetlenie jarzeniowe, w których wymieniono wszystkie 33 lampy starego typu (w każdej po 4 świetlówki rtęciowe o łącznej mocy 240 W) na nowe lampy zintegrowane LED - każda o mocy 50 W. W planach jest wykonanie podobnych prac w kolejnych obiektach firmy.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:

  • Prognozowane zmniejszenie zużycia prądu na oświetlenie ww. pomieszczeń w ciągu roku, z 16 093,44 MWh do 3,352 MWh po modernizacji (tj. o prawie 80%).
  • Prognozowana oszczędność wynikająca z ww. redukcji zużycia energii: 5 733,29 zł/rok (przy założeniu stałej ceny za 1 kWh)
  • Pośrednia redukcja emisji CO2 o ok. 27,5 Mg/rok (tj. o prawie 80%) - w wyniku zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną
  • Wyeliminowanie w 5-ciu pomieszczeniach odpadu niebezpiecznego, jakim są zawierające rtęć lampy jarzeniowe
  • Zmniejszenie ilości odpadów niebezpiecznych oraz opłat za serwis (przy założeniu, że oświetlenie typu LED jest bardziej odporne na uszkodzenia oraz mniej wadliwe niż jarzeniowe)

 
Oświetlenie przed modernizacją
 
 
Oświetlenie po modernizacji


Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 3ind.755, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie Testronic Sp. z o.o., Warszawa: „Wymiana oświetlenia na energooszczędne w części pomieszczeń biurowych firmy Testronic Sp. z o.o.”
  • Materiały nadesłane przez firmę Testronic Sp. z o.o.
https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz