Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 25. Wytwarzanie energii w odnawialnym źródle oraz pośrednie ograniczenie emisji poprzez instalację paneli fotowoltaicznych (Grupa GAL Sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 25. Wytwarzanie energii w odnawialnym źródle oraz pośrednie ograniczenie emisji poprzez instalację paneli fotowoltaicznych (Grupa GAL Sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 08:45

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 25:
Wytwarzanie energii w odnawialnym źródle oraz pośrednie ograniczenie emisji poprzez instalację paneli fotowoltaicznych

Firma: Grupa GAL Sp. z o.o., Bielsko-Biała

Branża: metalurgiczna
Główne usługi: wykonywanie powłok antykorozyjnych

Zasoby, których dotyczy to działanie:

 • Energia elektryczna (OZE)
 • Paliwa kopalne (pośrednio)
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
 • Emisja do atmosfery (pośrednio)
Koszt wdrożenia: Wysoki
(Całkowity koszt inwestycji wyliczony na podstawie wyceny etapów projektu: 193 971 zł, w tym: opinia konstrukcyjna: 3 690 zł, wzmocnienie dachu: 3 936 zł, projekt instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem paneli: 186 345 zł))
Opis problemu:

Rybnik od lat znajduje się w niechlubnej czołówce rankingu polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, w 2016 r. został sklasyfikowany jako 4. najbardziej zanieczyszczone miasto UE. W styczniu 2017 r. stacje pomiarowe wykazywały w mieście przekroczenie PM10 o ponad 3 tys.% w stosunku do wartości dopuszczalnych. Z tego powodu projekt pozwalający praktycznie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w Rybniku został wybrany jako pierwszy do realizacji w ramach Akademii CP.

Zastosowane rozwiązanie:

Po przeprowadzeniu badania wytrzymałości, zamontowano wzmocnienie konstrukcji dachu i zainstalowano na nim panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 49,4 kWp. Dzięki analizie stopnia ograniczenia emisji CO2 oraz pyłu zawieszonego dowiedzione zostało, że zrealizowany projekt przyczyni się do praktycznego zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Instalacja znajduje się na dwóch dachach i jest podzielona na 3 sektory. Łączna ilość paneli to 130 szt., co daje powierzchnię ok. 227 m2.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:
 • Biorąc pod uwagę strukturę paliw zewnętrznego dostawcy energii elektrycznej:
  • zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o ok. 1 050 Mg w ciągu 30 lat działalności instalacji fotowoltaicznej
  • zmniejszenie emisji pyłu zawieszonego o ok. 45 kg w ciągu 30 lat
 • Oszczędności finansowe wynikające z korzystania z własnego źródła: ok. 32 500 zł/rok (32 500 PLN · 30 lat = 975 000 zł, przy założeniu obecnych cen oraz pomijając zmiany wartości pieniądza w czasie). Inwestycja powinna się zwrócić w około 6 lat
 
Instalacja fotowoltaiczna w oddziale w Rybniku
fot. Grupa GAL Sp. z o.o.

 
Źródła:
 • Sprawozdanie z Projektu CP nr 3ind.753, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie Grupa GAL Sp. z o.o.: „Zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie emisji CO2 oraz pyłu zawieszonego poprzez instalację paneli fotowoltaicznych w oddziale PPUH GAL Sp. z o. o. Sp. k. w Rybniku przy ul. Mikołowskiej 116C”
 • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę Grupa GAL Sp. z o.o.
https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.
Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz