Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 27. Minimalizacja odpadów szklanych w biurze projektowym (Sun Investment Development Pl Sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 27. Minimalizacja odpadów szklanych w biurze projektowym (Sun Investment Development Pl Sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 08:55

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 27:
Minimalizacja odpadów szklanych w biurze projektowym

Firma: Sun Investment Development Pl Sp. z o.o. – Oddział w Gliwicach

Branża: OZE
Główne usługi: projektowanie  farm fotowoltaicznych

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Woda
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
Koszt wdrożenia: Brak
(działanie bezkosztowe)
Opis problemu:

Ze względów ekologicznych, pracowników firmy nigdy nie zaopatrywano w wodę w butelkach z tworzywa sztucznego, tylko w szklanych, ale bezzwrotnych. Postanowiono rozeznać inne możliwości dostarczania wody do picia pracownikom, z jeszcze większą korzyścią dla środowiska i bardziej korzystną finansowo dla firmy.

Zastosowane rozwiązanie:

W styczniu 2021 roku podjęto decyzję o zmianie dostawcy i od tego czasu zaopatrzenie firmy w wodę dostarczaną nadal w szklanych opakowaniach zwrotnych, przejął lokalny przedsiębiorca (zrezygnowano tym samym z transportowanej samochodami dostawy, obecnie wodę można odbierać osobiście w punkcie oddalonym o 240 metrów od firmy). Woda przynoszona jest w skrzynkach, w których następnie oddawane są puste butelki (patrz: zdjęcia).
Rozpatrywano także inne opcje, jak montaż filtrów wody bieżącej (zarówno podzlewozmywakowych – opcja najtańsza – jak i nakranowych – opcja nieco droższa) lub dystrybutorów na wodę (opcja najdroższa), jednak z uwagi m.in. na: współdzielenie niektórych pomieszczeń gospodarczych z innymi firmami, wygodę użytkowania, walory smakowe wody i wcześniejsze doświadczenia  w tym zakresie oraz – przede wszystkim – planowaną w ciągu najbliższych 2 lat przeprowadzkę firmy do innej lokalizacji, tymczasowo zdecydowano się na opisane powyżej rozwiązanie.
Przyjęta opcja jest tańsza niż pomysł zainstalowania na terenie firmy dystrybutora na wodę oraz od stosowanego dotychczas rozwiązania (butelki szklane bezzwrotne), jednak zdecydowanie droższa od filtrów (przy zastosowaniu filtrów należałoby jednak uwzględnić dodatkowo koszty związane ze zużyciem wody w zakresie mycia kubków oraz zużycie detergentów, które w tym przypadku ponosiłaby firma).

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:

W skali roku:

  • Zwrot ponad 11 000 szt. butelek szklanych o pojemności 300 ml rocznie, do ponownego napełnienia (mniej odpadów szklanych), co odpowiada ok. 2,25 Mg odpadu na rok
  • Oszczędność ok. 9 000 zł rocznie, z uwagi na niższą cenę zakupu wody w butelkach zwrotnych niż w butelkach szklanych jednorazowych
  • Brak odpadów z folii (w którą pakowane były zgrzewki wód w opakowaniach bezzwrotnych) – ok. 18 kg/rok
Skrzynki ze szklanymi butelkami zwrotnymi w siedzibie firmy

 
Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 49.803, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie Sun Investment Development Pl Sp. z o.o. – Oddział w Gliwicach: „Minimalizacja powstających odpadów w gliwickim biurze projektowym”
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę Sun Investment Development Pl Sp. z o.o. – Oddział w Gliwicach

https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.

 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz