Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 32. Zamknięcie obiegu wody na linii produkcyjnej poprzez uruchomienie instalacji do jej retencjonowania i ponownego użycia (BRUK Sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 32. Zamknięcie obiegu wody na linii produkcyjnej poprzez uruchomienie instalacji do jej retencjonowania i ponownego użycia (BRUK Sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 09:20

 

Stanowisko płukania wyrobów, skąd zanieczyszczona woda spływa do osadnika

 

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 32:
Zamknięcie obiegu wody na linii produkcyjnej poprzez uruchomienie instalacji do jej retencjonowania i ponownego użycia

Firma: BRUK Sp. z o.o., Czyżowice

Branża: budowlana
Główne produkty: kostka i płyty brukowe, galanteria betonowa, ogrodzenia betonowe i meble z betonu architektonicznego

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Woda
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Ścieki
Koszt wdrożenia: Średni
(12 390 zł)
Opis problemu:
 
Opisywana tu zmiana dotyczy istniejącej instalacji służącej do gromadzenia osadów powstających z produkcji tzw. „płukanek”, czyli kostek i płyt brukowych, których warstwa wierzchnia jest w specjalny sposób płukana wodą dla nadania im odpowiedniego wyglądu (widoczna na zdjęciu w nagłówku niniejszego opisu).
Podstawą tej instalacji jest osadnik zbierający najgrubsze frakcje osadu oraz zbiorniki wbudowane w ziemię, w których gromadził się drobniejszy osad wraz z zanieczyszczoną wodą z produkcji.
Pierwotnie zbiorniki te były opróżniane przez firmę świadczącą usługi asenizacyjne, kiedy było to niezbędne ze względu na ich przepełnienie. Z czasem instalacja została doposażona w węzeł filtracji wody i odwadniania osadów, co umożliwiło odzysk wody do procesu produkcyjnego. Jednak ze względu na specyfikę osadów betonowych i rosnącą skalę produkcji instalacja ta okazała się nie dość wydajna i awaryjna, co skutkowało stosowaniem do produkcji mieszanek betonowych tylko wody sieciowej.

Zastosowane rozwiązanie: 
 
W ramach Projektu Czystszej Produkcji rozbudowano ww. instalację o możliwość gromadzenia w zbiornikach wody deszczowej oraz usprawniono jej działanie, umożliwiając wykorzystanie w procesie technologicznym (do produkcji betonu) „deszczówki” oraz przefiltrowanej wody z procesu produkcyjnego. Tym samym umożliwiono ponowne wykorzystanie gromadzonej wody, na linii produkcyjnej.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:

  • Redukcja zużycia wody pobieranej z wodociągów o ok. 2 000 m3/rok (tj. o ok. 30%)
  • Oszczędność 11 919 zł w skali roku (okres zwrotu: ok. 1 rok)
  • Podniesienie świadomości ekologicznej pracowników firmy
 
Rurociąg doprowadzający wodę ze zbiorników podziemnych do betoniarki
fot. BRUK Sp. z o.o.


Mieszalnik węzła betoniarskiego, gdzie woda do produkcji betonu doprowadzana jest ze zbiorników podziemnych oraz wodociągu
fot. BRUK Sp. z o.o.


Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 49.791, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie BRUK Sp. z o.o.: "Zamknięcie obiegu wody na linii MASA poprzez uruchomienie instalacji do jej retencjonowania i recyklingu"
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę BRUK Sp. z o.o.

 
https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.

 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz