Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 43. Zamknięcie obiegu wody w celu jej odzysku z etapu płukania piór (ROLDROB S.A.)

Dobre praktyki CP: 43. Zamknięcie obiegu wody w celu jej odzysku z etapu płukania piór (ROLDROB S.A.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 10:15

fot. ROLDROB S.A. 
 

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 43:
Zamknięcie obiegu wody w celu jej odzysku z etapu płukania piór

Firma: ROLDROB S.A., Tomaszów Mazowiecki

Branża: spożywcza (drobiarska)
Główne produkty: mięso drobiowe oraz produkty uboczne (np. pierze)

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Woda
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Ścieki
Koszt wdrożenia: Średni
(ok. 33 000 zł)
Opis problemu:
 
Jednym z najbardziej wodochłonnych procesów w firmie jest płukanie piór i pierza (przed wdrożeniem opisanego tu projektu, średnie zużycie wody na dobę na cykl prania i płukania wynosiło 100 m3, w tym ok. 50 m3 na pranie i 50 m3 na płukanie). Pociągało to za sobą nie tylko duże zużycia zasobów, ale też oczywiście związane z nim koszty opłat za wodę i za odprowadzanie ścieków.

Zastosowane rozwiązanie: 
 
Instalację zmodyfikowano w taki sposób, aby możliwy był odzysk wody w procesie prania pierza po etapie płukania piór.
Opracowano projekt rozwiązania technicznego, polegającego na zamontowaniu zbiornika o pojemności 8 m3 odbierającego wodę po płukaniu końcowym piór oraz pompy i układu rur. Zbiornik magazynuje wodę po procesie płukania, a następnie woda ze zbiornika używana jest w kolejnym cyklu prania. Na rurociągu odpływowym ze zbiornika zamontowany jest pneumatyczny zawór odcinający. Całość jest sterowana automatycznie.
Po przeprowadzonych przez zespół ds. Czystszej Produkcji analizach, stwierdzono, że wybrany wariant do realizacji można zaimplementować w dość szybkim terminie, nie stwarza on dodatkowych problemów środowiskowych i społecznych, nie wymaga specjalnego doświadczenia pracowników do eksploatacji nowego systemu, a instalacja odbędzie się bez konieczności wstrzymania produkcji. Projekt wdrożono w ciągu ok. 3 miesięcy.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

  • Zmniejszenie zużycia wody o ok. 30 m3/dobę (redukcja zużycia wody do procesu płukania o ok. 60%, a w całym procesie prania i płukania o ok. 30%)
  • Szacowane oszczędności z wdrożenia projektu ok. 49 000 zł/rok (okres zwrotu ok. 7 m cy)

Proces obórki piór
Rys.: Roldrob S.A.

Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 1ind.750, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie ROLDROB S.A.: "Zamknięcie obiegu wody w celu jej odzysku z etapu płukania piór"
  • Materiały nadesłane przez firmę ROLDROB S.A.
https://www.cp.org.pl/goz
Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.
 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz