Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 51. Odzyskiwanie uszkodzonych palet poprzez prace naprawcze na terenie zakładu produkcyjnego (mdm NT Spółka z o.o.)

Dobre praktyki CP: 51. Odzyskiwanie uszkodzonych palet poprzez prace naprawcze na terenie zakładu produkcyjnego (mdm NT Spółka z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 10:52

Naprawa uszkodzonej palety

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 51:
Odzyskiwanie uszkodzonych palet poprzez prace naprawcze na terenie zakładu produkcyjnego

Firma: mdm NT Spółka z o.o.

Branża: tworzywa sztuczne
Główne produkty: filmy paroprzepuszczalne i paroizolacyjne z tworzyw sztucznych, akcesoria dachowe

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Materiały
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
Koszt wdrożenia: Brak
(działanie bezkosztowe)
Opis problemu:
 
Jednym z problemów środowiskowych zidentyfikowanych w firmie było powstawanie dużej ilości odpadów drewnianych z uszkodzonych palet. Na paletach stawiane i przechowywane są m.in. rolki z produktami (ważące w granicach 300 - 1000 kg), co prowadzi do częstych uszkodzeń palet (niestety, póki co z palet nie można zrezygnować, ponieważ głównie służą do zabezpieczania surowców, półproduktów i wyrobów przed uszkodzeniami mechanicznymi, zawilgoceniem oraz zniszczeniem czoła rolek, jednak rozpatrywane są również inne rozwiązania).

Zastosowane rozwiązanie: 
 
Wdrożone działanie polegało na odzyskiwaniu uszkodzonych palet przy udziale pracowników z produkcji oraz magazynu. Proces odbywa się w ramach wolnych mocy przerobowych, a w okresach zmniejszonej liczby zleceń wręcz pomaga utrzymać niektóre stanowiska pracy. Dzięki naprawianiu palet we własnym zakresie, zmniejsza się zapotrzebowanie na nowe palety, a co za tym idzie wielkość ich zamówień oraz koszty. Zmniejsza się także ilość odpadów. Działanie można łatwo wdrożyć w krótkim czasie, przy niskich kosztach oraz z korzyściami ekonomicznymi z tytułu braku konieczności kupowania nowych palet. Praktyka taka funkcjonuje również w pozostałych zakładach opisywanej tu firmy.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

  • Zmniejszenie zakupu nowych palet o ok. 3700 szt./rok
  • Oszczędności z tytułu mniejszego zapotrzebowania na nowe palety: ok. 47 000 zł/rok

Naprawione palety
fot. mdmNT Sp. z o.o.
 
Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 8ind.813, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji: "Ograniczenie zużycia wody poprzez wykorzystanie wody deszczowej i drobne działania techniczno-organizacyjne oraz redukcja ilości powstających odpadów w firmie mdm NT Sp. z o.o."
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę mdm NT Sp. z o.o.
https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”. 

 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz