Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 53. Modernizacja instalacji CWU poprzez wdrożenie pompy ciepła (S&S Projekt)

Dobre praktyki CP: 53. Modernizacja instalacji CWU poprzez wdrożenie pompy ciepła (S&S Projekt)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 11:05

 


Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją


Przykład nr 53:
Modernizacja instalacji CWU poprzez wdrożenie pompy ciepła

Firma: Sławomir Mohr Firma Handlowo-Usługowa „S&S Projekt”, Gronowo Górne

Branża: meblarska
Główne produkty: lakierowane fronty meblowe, elementy meblowe

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Energia elektryczna
  • Energia cieplna
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Emisje do atmosfery (pośrednio)
Koszt wdrożenia: Średni
(12 250 zł netto, w tym zakup pompy ciepła wraz z 300-litrowym zbiornikiem: 9 250 zł netto; montaż pompy: 3 000 zł netto)
Opis problemu:
 
Woda użytkowa w jest wykorzystywana w firmie przestrzeni socjalnej, podzielonej na trzy strefy:
  • biuro główne i jadalnia
  • szatnia damska
  • szatnia męska
W każdej z ww. 3 stref znajdował się 1 stulitrowy bojler do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (CWU) z grzałką elektryczną. Bojlery te miały za zadanie utrzymywać określoną temperaturę ciepłej wody użytkowej na stałym poziomie, jednak układ tych urządzeń był niekorzystny, tzn. często w niektórych strefach woda okazywała się niewystarczająco ciepła, a w innych za bardzo. Korzystanie z tych urządzeń powodowało także duże zużycie energii elektrycznej.
Firma postanowiła zatem dobrać system nowocześniejszy, bardziej ekologiczny i ekonomiczny.

Zastosowane rozwiązanie: 
 
Analizując rynek i najnowsze trendy, zdecydowano o zakupie pompy ciepła na potrzeby CWU. Istotnymi argumentami były m.in.: wysoka sprawność tej technologii oraz możliwość ogrzania zimnej wody do oczekiwanej w firmie temperatury 55oC.
Ostatecznie wybrano stojącą pompę ciepła z czynnikiem chłodniczym R134A, którą charakteryzuje m.in. wysoka sprawność, cicha praca, oraz tzw. PV system - umożliwiający łatwe połączenie z instalacją fotowoltaiczną, co jest jedną z opcji rozpatrywanych do wdrożenia przez firmę w przyszłości.
Zdecydowano się na montaż urządzenia ze zbiornikiem 300 l i dodatkową wężownicą do podłączenia centralnego ogrzewania, które w okresie zmianowym - podczas pracy własnej spalarni odpadów drzewnych, dostarczającej firmie ciepła do centralnego ogrzewania - będzie stanowiło dodatkowe (szczytowe) źródło ciepła. Jeden, duży zbiornik pozwolił również lepiej dystrybuować ciepłą wodę (zgodnie z potrzebami pracowników, bez istotnych różnic temperatur w poszczególnych strefach).

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

  • Redukcja zużycia energii elektrycznej o ok. 3 750 kWh/rok (tj. o ok. 47%), co przekłada się na mniejsze oddziaływania przy produkcji energii, w tym emisji (m.in. CO2 – szacowana redukcja: o ok. 2,6 Mg/rok)
  • Oszczędności z tytułu niższych opłat za energię elektryczną do podgrzania wody na potrzeby c.w.u. w przedsiębiorstwie: ok. 2430 zł netto/rok (maksymalny okres zwrotu: ok. 5 lat), jednak z punktu widzenia praktycznego, spodziewany jest zdecydowanie lepszy wynik finansowy.

 

Stare bojlery z grzałkami elektrycznymi
fot. S&S Projekt
 

 
Nowa pompa ciepła
fot. S&S Projekt
 
Źródła:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 7ind.789, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie FHU „S&S Projekt”: „Redukcja zużycia folii stretch w procesie transportu wewnętrznego”
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę FHU „S&S Projekt”

https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.


 

 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz