Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 60. Redukcja masy opakowań poprzez zastosowanie papieropaków (eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 60. Redukcja masy opakowań poprzez zastosowanie papieropaków (eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 11:40

 
Papieropaki 
Źródło: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 60:
Redukcja masy opakowań poprzez zastosowanie papieropaków

Firma: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o., Zielona Góra

Branża: e-commerce, logistyczna

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Materiały
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady (wprowadzone opakowania na rynek, finalnie odpady w miejscu docelowym)
Koszt wdrożenia: Brak
(wdrożono bez dodatkowych nakładów finansowych, ponieważ nowe rozwiązanie jest tańsze od stosowanych poprzednio)
Opis problemu:
 
Opakowania kartonowe są używane w celu zabezpieczenia w transporcie sprzedawanych produktów. W trakcie procesu pakowania używane były wyłącznie opakowania kartonowe dopasowywane rozmiarem do sprzedawanego produktu. Z racji zróżnicowanego asortymentu oraz rozmiarów produktów będącym w sprzedaży w spółce używane jest kilka rozmiarów opakowań wg kategorii produktu.
Podczas procesu pakowania niektóre z dostępnych opakowań transportowych były używane na wyrost. Efektem zastosowania opakowania większego były puste przestrzenie wewnątrz opakowania które stwarzały potencjalne ryzyko uszkodzenia opakowań w transporcie.

Zastosowane rozwiązanie: 

W celu większego dopasowania opakowania transportowego do sprzedawanych produktów podjęto decyzję o próbie przejścia na opakowania typu papieropak (koperta papierowa). Najczęściej używane 3 opakowania kartonowe zastąpiono 3 rozmiarami papieropaków. Opakowanie paieropak zaprojektowane jest w taki sposób by była możliwość ponownego jego użycia. Posiada 2 taśmy z klejem oraz mechanizm tzw. zipper który pozwala w sposób właściwy otworzyć opakowanie nie naruszając przygotowanego rozwiązania, aby umożliwić jego ponowne wykorzystanie.
Pierwszy etap wdrożenia papieropaku nastąpił w sierpniu 2022 (witryna eobuwie.pl), natomiast drugi etap w październiku 2022 (witryna modivo.pl).

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

  • Redukcja masy opakowań wprowadzonych na rynki: wg szacunku, wdrożenie papieropaków zredukuje masę wprowadzonych opakowań od 35 do nawet 40% wprowadzanej obecnie masy opakowań w skali roku, a w 2022 r. redukcja będzie na poziomie ok. 27% (w przeliczeniu na oddziaływanie na środowisko da nam to 15 763 zaoszczędzonych drzew)
  • Eliminacja pustych przestrzeni w opakowaniu transportowym
  • Redukcja zajmowanego miejsca odkładczego, służącego do przechowywania opakowań kartonowych (zwiększenie dostępnej powierzchni magazynowej)
  • Wzrost ilości paczek na jednostce paletowej o ponad 60%
  • Redukcja wysłanych palet przy zastosowaniu papieropaków o ponad 60%
  • Redukcja kosztów zakupu opakowań transportowych o 33,36%
  • Redukcja czasu poświęconego na pakowanie jednego zamówienia od 3,40 s do 4,70 s

 
 
Miejsce odkładcze. Na zdjęciach powyżej pokazano jak zmienił się zapas magazynowy (pudeł – po lewej, papieropaków – po prawej), przy wykorzystaniu tej samej przestrzeni magazynowej (jednostka paletowa)
Źródło: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.

Ilość paczek na palecie. Na zdjęciu po zmianie pokazano produkty w papieropakach, załadowane zbiorczo do tekturowej skrzyni (patrz: oddzielny opis dobrej praktyki)
Źródło: eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.

 

Źródło:
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez firmę eobuwie.pl Logistics Sp. z o.o.


https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.


 

 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz