Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 76. Ograniczenie zużycia tzw. czyściwa produkcyjnego poprzez zastosowanie na stanowiskach pracy odkurzaczy przemysłowych do cieczy (Fabryka Armatur „Swarzędz” sp. z o.o.)

Dobre praktyki CP: 76. Ograniczenie zużycia tzw. czyściwa produkcyjnego poprzez zastosowanie na stanowiskach pracy odkurzaczy przemysłowych do cieczy (Fabryka Armatur „Swarzędz” sp. z o.o.)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 13:00

Źródło: www.fa-swarzedz.com.pl

 

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 76:
Ograniczenie zużycia tzw. czyściwa produkcyjnego poprzez zastosowanie na stanowiskach pracy odkurzaczy przemysłowych do cieczy

Firma: Fabryka Armatur „Swarzędz” sp. z o.o.

Branża: metalurgiczna
Główne produkty: odkuwki matrycowe, pierścienie synchronizatora skrzyni biegów, korpusy wodomierzy i ciepłomierzy, zawory do butli gazowych

Zasoby, których dotyczy to działanie:

  • Materiały
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
Koszt wdrożenia: Średni
Opis problemu:
 
Problem dotyczył niewielkich wycieków z maszyn, w szczególności w hali obróbki i przy piłach do cięcia metali.  Przed zastosowaniem rozwiązania zużywano spore ilości materiałów filtracyjnych, tkanin do wycierania w postaci tzw. bawełnianego czyściwa produkcyjnego. Używanie tych tkanin pozwalało na usuwanie wycieków, jednak zastosowanie było zawsze jednorazowe i tuż po użyciu materiały trafiały do specjalnego pojemnika z materiałami przeznaczonymi do utylizacji. Oczywistym jest, że odpad po nasączeniu zwiększał swoją masę, zatem ilości odpadów różniły się od masy kupowanych materiałów.
 
Zastosowane rozwiązanie: 
 
Wprowadzenie odkurzacza do cieczy pozwoliło na oszczędności zarówno w zakupach materiałów filtracyjnych, jak i w ilościach czyściwa poddawanego późniejszej utylizacji. To urządzenie dedykowane do odsysania zanieczyszczonego oleju, chłodziwa czy emulsji,  nadaje się także do zbierania standardowych zabrudzeń sypkich i dostosowane jest do odkurzania podstawowych zanieczyszczeń mokrych takich, jak woda czy inne nieagresywne ciecze.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia: 

  • Ograniczenie ilości powstającego odpadu 15 02 02* - sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania. Dla porównania, w latach 2019 zużyto następujące ilości:
    • 2019 – 18,648 Mg
    • 2020 – 12,698 Mg
    • 2021 – 9,84 Mg (rok wprowadzenia opisywanego rozwiązania)
Czyściwo jednorazowe jest wykorzystywane tylko w przypadku nagłych, gwałtownych wycieków.
Należy zaznaczyć, że - poza niewielkim wzrostem zużycia energii - zastosowanie ww. odkurzacza zwiększyło też ilość odpadu płynnego, tj. 12 01 09* - odpadowe emulsje i roztwory z obróbki metali niezawierające chlorowców. Jest to jednak odpad, który po odpowiednim procesie recyklingu może być ponownie wykorzystany, w przeciwieństwie do 15 02 02*)


 
 Źródło:
  • Materiały (w tym zdjęcia) nadesłane przez Fabrykę Armatur „Swarzędz” sp. z o.o.

https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”. 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz