Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 81. Poprawa efektywności energetycznej w wyniku zastosowania ekoprojektowania hali produkcyjnej (INTEGRAL Grzegorz Kostowski)

Dobre praktyki CP: 81. Poprawa efektywności energetycznej w wyniku zastosowania ekoprojektowania hali produkcyjnej (INTEGRAL Grzegorz Kostowski)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 13:25

Nowa hala produkcyjna
fot. INTEGRAL
 

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 81: Poprawa efektywności energetycznej w wyniku zastosowania ekoprojektowania hali produkcyjnej

Firma: INTEGRAL Grzegorz Kostowski z siedzibą w Olsztynie
Miejsce realizacji opisanego działania: hala produkcyjna w Nidzicy, Rozdroże 1D

Branża: produkcja konstrukcji metalowych i ich części
Główne produkty: urządzenia ze stali nierdzewnej; opakowania z drewna, materiałów drewnopodobnych oraz metali na potrzeby transportu drogowego i morskiego; usługi z zakresu obróbki metali

Zasoby, których dotyczy to działanie:

 • Energia elektryczna
 • Energia cieplna
 • Paliwa kopalne (pośrednio)
Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
 • Emisje (pośrednio)
 • Odpady (pośrednio)
Koszt wdrożenia: Średni
(zakup trzech destratyfikatorów: 6 000 zł, zakup 21 opraw LED: 14 700 zł, koszt niezależnych obwodów elektrycznych i wyłączników  (bez kosztu samych wentylatorów, które i tak byłyby zakupione): 4 000 zł, różnica w cenie wynikająca  ze zwiększenia grubości ścian i dachu (dodatkowa izolacja): 23 000 zł)
Opis problemu:
 
Z uwagi na budowę nowej hali produkcyjnej, firma postanowiła poszukać rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną, które zostały uwzględnione już na etapie jej projektowania.
 
Zastosowane rozwiązanie:
 1. Ograniczenie strat energii ciepła poprzez zamontowanie trzech destratyfikatorów (urządzeń wykorzystujących zjawisko konwekcji naturalnej tj. unoszenia się mas ciepłego powietrza i jego gromadzenia w górnych partiach obiektu - poprzez pracę tych urządzeń następuje mieszanie i spychanie ciepłego powietrza ze strefy przystropowej do strefy przypodłogowej, czyli strefy przebywania ludzi).
 2. Zastosowanie energooszczędnego oświetlenie typu LED, 21 opraw (155 W, 20 500 lm każda).
 3. Wydzielenie niezależnych stref oświetlenia hali dostosowanych do zajmowanych stanowisk pracy. Wydzielono 9 stref (2+2+2+2+2+2+3+3+3=21 opraw), w których oświetlenie jest potrzebne przez połowę, a nie przez cały dzień pracy (w godzinach gdy światło w danej strefie nie jest potrzebne, jest wyłączane).
 4. Wydzielenie czterech niezależnych stref wentylacji hali, dostosowanych do zajmowanych stanowisk pracy. Poszczególne strefy są uruchamiane tylko w przypadku aktywnego stanowiska pracy wymagającego wentylacji np. podczas prac szlifierskich.
 5. Zwiększenie izolacji ścian i dachu (zastosowano przegrody budowlane o współczynnikach przenikania ciepła: dla ścian: Uc 0,18 W/m2K, dla dachu: Uc 0,15 W/m2K.

Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:

 • Ograniczenie strat energii cieplnej dzięki destratyfikatorom (w odniesieniu do sytuacji, w której nie zostałyby zastosowane): o 7 800 kWh/rok (tj. o 15%). Oszczędności oszacowano na 15 858 zł/rok
 • Ograniczenie zużycia energii elektrycznej dzięki zastosowaniu opraw LED (w porównaniu do lamp halogenowych (bez uwzględnienia wprowadzenia stref oświetlenia): o 12 042 kWh/rok (tj. o 64%). Oszczędności oszacowano na 24 084 zł/rok
 • Ograniczenie zużycia energii elektrycznej dzięki wydzieleniu stref oświetlenia, w których światło jest włączone tylko przez 4 godziny dziennie: o 1 613 kWh/rok (tj. o 24%). Oszczędności oszacowano na 3 226 zł/rok
 • Ograniczenie energii związane z wprowadzeniem stref wentylacji i włączaniem jej na wybranych stanowiskach tylko gdy jest potrzebna: o 665 kWh/rok (tj. o 25%). Oszczędności oszacowano na 1 131 zł/rok
 • Ograniczenie zużycia energii do ogrzewania hali dzięki dodatkowej izolacji ścian i dachu (w porównaniu do parametrów: ściany Uc 0,23, dach Uc 0,18): o 7 000 kWh/rok  (tj. o 12%). Oszczędności oszacowano na 14 000 zł/rok
 • Łączne ograniczenie zużycia energii wynikające z zastosowania powyższych rozwiązań: 29 120 kWh/rok (co odpowiada zaoszczędzeniu rocznie prawie 13 Mg węgla i prawie 23 Mg emisji CO2 wynikających z produkcji energii).
 • Łączne szacowane oszczędności: ok. 58 500 zł/rok

Źródło:
 • Sprawozdanie z Projektu CP nr 9ind.818, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji: "Poprawa efektywności energetycznej w wyniku zastosowania ekoprojektowania hali produkcyjnej firmy INTEGRAL Grzegorz Kostowski"

https://www.cp.org.pl/goz

Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.

 

Udostępnij

0 komentarze :

Prześlij komentarz