Stowarzyszenie
Polski Ruch Czystszej Produkcji
Home » , , , , , , , , » Dobre praktyki CP: 82. Zmniejszenie ilości odpadu poprzez zawrócenie do produkcji części niejakościowego kwasu tereftalowego w Zakładzie PTA (PKN Orlen SA - Zakład PTA)

Dobre praktyki CP: 82. Zmniejszenie ilości odpadu poprzez zawrócenie do produkcji części niejakościowego kwasu tereftalowego w Zakładzie PTA (PKN Orlen SA - Zakład PTA)

Written By Polski Ruch Czystszej Produkcji on piątek, 28 października 2022 | 13:30

fot. PKN ORLEN

Dobre praktyki i inwestycje związane z Czystszą Produkcją

Przykład nr 82: Zmniejszenie ilości odpadu poprzez zawrócenie do produkcji części niejakościowego kwasu tereftalowego w Zakładzie PTA

Firma: PKN ORLEN SA - Zakład PTA, Włocławek

Branża: Petrochemiczna
Główne produkty: kwas tereftalowy (PTA - od ang. purified terephthalic acid)

Zasoby, których dotyczy to działanie:

 • Chemikalia
 • Materiały
 • Surowce wtórne
  Zanieczyszczenia, odpady, których dotyczy to działanie:
  • Odpady
  Koszt wdrożenia: Brak
  (działanie beznakładowe)
  Opis problemu:
   
  Po analizie składu i właściwości niejakościowego kwasu tereftalowego stwierdzono, że przedmiotowy produkt, który z uwagi na zbrylenia bądź też ryzyko drobnych zanieczyszczeń nie może stanowić pełnowartościowego produktu i kwalifikowany był jako odpad - może zostać zawrócony do procesu produkcji za wyjątkiem tego, który posiada zanieczyszczenia i mógłby znacząco wpłynąć na jakość wytworzonego produktu końcowego.
   
  Zastosowane rozwiązanie: 
   
  Zawrócenie do procesu produkcji niejakościowego kwasu tereftalowego nie generuje dodatkowych znaczących kosztów, zmniejsza ilość wytworzonego odpadu, generuje oszczędności, minimalizuje negatywny wpływ na środowisko oraz podnosi świadomość proekologiczną wśród pracowników. Wszystkie dane wykorzystane do przedstawienia projektu są teoretyczne, przedstawiają założenia uwzględnione w obliczeniach i nie mogą być łączone z działalnością Firmy.

  Uzyskane korzyści, efekty wdrożenia:

  • Zmniejszenie ilości powstającego odpadu w ciągu pierwszych 15 m-cy od wdrożenia projektu (kwiecień 2020 – czerwiec 2021): ok. 193 000 Mg*
  • Szacowane oszczędności po pierwszych 15 m-cach od wdrożenia projektu, wynikające z unikniętych opłat za utylizację odpadów: ok. 340 000 zł*

  * Wartości teoretyczne na potrzeby projektu

  Projekt ten pokazuje, jak łatwe i praktycznie bezkosztowe rozwiązania przyczyniają się do poprawy efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz znaczących oszczędności.

   
   
  Źródło:
  • Sprawozdanie z Projektu CP nr 48.769, opracowanego w ramach Akademii Czystszej Produkcji w firmie PKN Orlen SA - Zakład PTA: "Możliwości zmniejszenia ilości odpadu w Zakładzie PTA"

  https://www.cp.org.pl/goz

  Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie „Polski Ruch Czystszej Produkcji”.

   

  Udostępnij

  0 komentarze :

  Prześlij komentarz